Eliza Rycembel o své postavě v napínavém seriálu Moloch: Sedí u počítače, ale může se stát nesmírně mocnou!
Foto CANAL+

Miroslav Donutil, Jan Révai a… hlavní herecký trojlístek nového seriálu CANAL+ doplnila třiatřicetiletá polská herecká hvězda Eliza Rycembel. Přiznává, že ji role online pátračky fascinuje – proč by ji ale v reálném životě dělat nemohla?
Co Vás na minisérii Moloch nejvíce zaujalo?
V první řadě mě nadchla možnost pracovat v České republice s režisérem Lukášem Hanulákem a kameramankou Veronikou Donutkovou. Byl to také scénář, který byl tak velmi dobře napsaný. Příběh byl tak zajímavý, že bylo velmi snadné na tuto pracovní nabídku kývnout. Navíc pracovat v jiné zemi a mluvit jiným jazykem je vždycky vzrušující.
Jak jste přistupovala k roli investigativní online pátračky?
Na začátku jsme s režisérem dlouho hovořili o organizacích, které se zabývají online vyšetřováním. Ukázal mi také nějaké videomateriály. Popsal mi svou jasnou představu o postavě Julii a to, v jakých filmech hledal inspiraci. Diskutovali jsme především o jejím charakteru, o její práci, její minulosti a také o její proměně. V tomto procesu jsem se však více zaměřila na psychologickou stránku postavy než na její práci, ačkoli tyto dvě věci spolu úzce souvisejí.
A věděla jste o online investigativních novinářích, open source zpravodajství či organizaci Bellingcat ještě před natáčením?
Vůbec ne. Proto pro mě byla příprava na práci na tomto projektu takovou cestou poznání, která mi otevřela oči. Doufám, že divákům naší minisérie bude poznávání tohoto temného světa také připadat zajímavé a důležité. I když jsem neznala zpravodajství z otevřených zdrojů ani organizaci online investigativců Bellingcat, která byla pro tvůrce inspirací, díky spolupráci s režisérem jsem se do tohoto světa rychle ponořila. Při přípravách mi Lukáš ukázal různé velmi zajímavé materiály, ze kterých leze mráz po zádech.
Můžete popsat svou postavu Julie? Jaký je její charakter?
Narodila se v Polsku, kde se stala obětí násilného homofobního útoku ve škole. Nikdo se jí nezastal, nikdo ji nepřijal, a to ji změnilo. Utekla do České republiky, kde začala pracovat jako online detektiv. Pracuje z domova a je odříznutá od zbytku světa. Je velmi citlivá a plná úzkosti, ale zároveň odhodlaná jít za pravdou. Její důvěra je na bodu nula. Nikomu nevěří… Možná až na jednoho člověka.
Co Vás na postavě online vyšetřovatelky a jejím světě nejvíce fascinovalo?
Šokovalo mě, jak málo informací potřebuje online pátrač k nalezení odpovědí na velké otázky. K nalezení lidí nebo míst na světě, kde se staly zločiny. Julia, která sedí sama doma u svého počítače, se může stát nesmírně mocnou. To je zcela fascinující.
Dokázala byste si sama sebe představit jako online pátračku v reálném životě?
No, upřímně řečeno, bylo by skvělé lépe se orientovat na internetu, ale nedokážu si to vůbec představit, být neustále přilepená k obrazovce. Ráda pracuji s lidmi! Také při přípravě na natáčení jsem musela sledovat různé materiály, které postava Julie objeví. A některé záznamy byly extrémně brutální. Být vystavena takovému násilí po delší dobu by pro mě bylo neúnosné.
Jak jste přistupovala ke ztvárnění role Julie?
Proces vytváření postavy je vždy vícestupňový. Nejdříve si přečtu scénář a snažím se vytvořit si obraz postavy ve své mysli. Následně hledám informace, které ostatní postavy poskytují o té mé. Další fází je konfrontace s režisérem, při níž hledáme, co by se mohlo stát. Hledám odpovědi na otázky nad rámec scénáře. Například jak by postava měla vypadat, jaká by měla být i jakou hudbu poslouchá, zda má přátele atd. Jedná se o proces spolupráce a v závislosti na scénáři a režisérovi může být více či méně intenzivní. Někdy jsem odkázána sama na sebe, abych si postavu vymyslela. Ale s Lukášem byla radost zkoumat Julii společně. Nakonec se však musím naučit repliky, což je nesmírně obtížné, když hrajete v cizím jazyce.
Kde jste při přípravě na roli hledala inspiraci?
Zaměřila jsem se na sledování filmů s postavami se sociální úzkostí, protože to je pro mě to, co Julii definuje.
Příběh je postaven na třech hlavních postavách. Jaký je vztah Julie k novináři Martinu Braunovi, další velmi důležité postavě seriálu?
Julia si vytváří pouze pracovní vztahy. Stejně tak to je i s novinářem Martinem Braunem a ostatními postavami. Julia není schopná navázat blízký kontakt, a to především z důvodu jejích neblahých zkušeností z minulosti. Zpočátku Martinovi vůbec nedůvěřuje. Po nějaké době se s ním cítí lépe. Vlastně jí na začátku zachránil život, ale také ji vtahuje do nebezpečného politického spiknutí. Po útoku na prezidenta se s ní Martin spojí, aby odhalili, co přesně se stalo a proč. Ale každý má k cestě za pravdou jinou motivaci. Důležitou osobou je pro ni pouze Acton Bell, online investigativkyně z Ukrajiny. Je to jediná osoba, která je Julii blízká.
Téma Molochu je silné a aktuální. Zabývá se tím, co se dnes děje ve světě. V čem vidíte hlavní přínos seriálu?
Myslím, že jedním z přínosů série je pohled na politické spiknutí, manipulace a intriky uvnitř politiky. Ale pro mě je tato série o osobních traumatech, které se noří hluboko do osobních zkušeností a emociálních poloh postav.
A jak jste se vůbec k projektu Moloch společnosti CANAL+ v České republice dostala?
Absolvovala jsem online konkurz. Polská castingová režisérka Paulina Krajnik se mě zeptala, jestli bych nechtěla poslat selfie nahrávku v češtině… To byla skutečně zábavná výzva, protože tento jazyk vůbec neumím. Později mě režisér a producent požádali, abych přijela do Prahy na schůzku, kde jsem ještě předstírala, že mluvím česky. A to byl začátek dobrodružství mé práce na Molochu.
Eliza Rycembel (* 2. května 1992)
Talentovaná polská herečka známá z filmu Boże Ciało (2019), nominovaného na Oscara. Studovala balet i herectví, účinkuje ve filmu i TV. Za roli ve snímku Ciemno, prawie noc získala ocenění na 44. Polském filmovém festivalu v Gdyni.