Rozhovor s Andreou Kalivodovou

Carmen mě neustále posouvá, jako pěvkyni
 i jako ženu

Carmen mě neustále posouvá, jako pěvkyni
 i jako ženu

Nejznámější česká operní pěvkyně a mezzosopranistka jede na plný plyn. Její diář je nabitý k prasknutí, kromě pracovních aktivit ale vychovává také dvě malé děti. I když občas padá únavou, prý by neměnila. Pokud má volno, vždycky si najde čas i na péči o sebe – žena by podle Andrey měla vypadat stále jako žena, i když se stará o děti a domácnost nebo pracuje na plný úvazek.

Když se člověk podívá na Vaše webové stránky, nestačí se divit. Od půlky prosince jedete koncertní šňůru několikrát do měsíce. K tomu vychováváte dva syny. Jak se dá takové pracovní tempo skloubit s rodinou?

Opravdu to není jednoduché, musím zaťukat, ale zatím se to daří. Je to ale náročné pro všechny, pro rodinu i mé nejbližší okolí. První, co jsem musela udělat po narození svých dětí, bylo naučit se lépe si organizovat svůj čas, být racionálnější a to se mi podařilo.

Kdo Vám nejvíc pomáhá?

Stíhat desítky koncertů, představení, pracovních a společenských setkání by nešlo bez pomoci a pochopení hlavně mého manžela, který mě velmi podporuje, a vůbec celé rodiny. Určitě to mají obdobně i mé kolegyně, ale i ženy v jiných profesích. Smekám před všemi obdobně vytíženými matkami a velmi si jich všech vážím. Občas to přináší humorné situace, občas lehce „dramatické“, jako v každé rodině, ale i těm se nakonec po čase umíme zasmát.

Jak vypadá ve zkratce Váš běžný pracovní týden? Jaké činnosti Vám zaberou nejvíce času?

Záleží v jakém období, třeba v listopadu a v prosinci mám denně nějaký koncert či představení, v jiném období, kromě léta, v průměru 2–4 akce týdně po celé republice. Na to se musím také připravit, jak hlasově, textově, tak i psychicky a abych také dobře vypadala. Takže občas musím poprosit hlídací tetu nebo manžela, který je ale také dost vytížený, a odjet na zkoušku do Národního divadla, na různá pracovní setkání, na rozhovory s médii. Ale také na nezbytnou kosmetiku, kadeřníka, zkoušku šatů. Bohužel dost času strávím i v autě.

Publikum v Itálii či Španělsku dává více najevo emoce, a to jak pozitivní, tak negativní.

Zmiňujete, že kvůli práci musíte dobře vypadat. Jak konkrétně o svůj vzhled pečujete?

Důležitá je relaxace. Odpočívám nejvíce a nejraději s rodinou, na zahradě našeho domu, na výletech do přírody, s manželem rádi zajdeme do kina nebo na představení jiných žánrů. Hodně sil naberu v létě u moře, kde dýchám zdravý mořský vzduch a maximálně vychutnávám klid a pohodu. Snažím se o tělo pečovat zdravým spánkem, lehkou stravou a pohybem. Každá žena chce dobře vypadat, tak pravidelně pečuji o pleť, vlasy a nehty. V tomto směru mi naprosto ideální a komplexní péči poskytuje špičková klinika estetické medicíny Petra Clinic a kadeřnický salón Colour By Nikola.

Vlasy máte opravdu krásné, dopřáváte jim speciální péči i doma?

Ano, používám přípravky zakoupené v salónu, který je také výhradním distributorem luxusní vlasové kosmetiky z Hollywoodu, která se jmenuje J Beverly Hills. Tato kosmetika mi vyloženě sedí, obsahuje bylinné výtažky a její silnou vlastností je, že umí vlasy dobře hydratovat, což je základ zdravých a krásných vlasů.

Jak je na tom dnes mladá generace – má zájem o operu?

Stále více se na svých koncertech, ale i na představeních v Národním divadle, setkávám s mladými lidmi a mám z toho radost. Jsou vzdělaní, ale také kritičtější. Mají vysoké nároky, což je však jen dobře. Chystám nové projekty, kde chci spojit operní hudbu s novými proudy, blízkými mladým lidem. Myslím, že to může jejich vztahu k opeře jen prospět.

Chystáte také premiéru v Národním divadle, prozradíte nám víc?

Jde o operu Sergeje Prokofjeva Láska ke třem pomerančům. Budu zde zpívat jednu z hlavních rolí, princeznu a jsem tomu velmi ráda. Teď jsem ve skvělé hlasové i psychické formě, tak doufám, že mi vydrží. Není to snadná hudba, ale je krásná a těším se na ni. Premiéra bude v květnu příštího roku a určitě bude vydařená.

Na podzim se Vaše diskografie rozroste o další CD. Tentokrát budete vydávat první CD v rámci OPERA DIVAS společně s operní pěvkyní Pavlínou Senić a Terezou Mátlovou. Jaké bude?

Myslím, že CD Kouzelná noc, jak jsme ho nazvaly, bude krásné. Je nahráno v úžasném prostředí se skvělou akustikou v Kapli Zjevení Páně ve Smiřicích. Snažily jsme se, aby CD mělo duši a přinášelo posluchačům pohodu, klid a radost z hudby. Jsou na něm písně a árie, které si naše publikum na společných koncertech nejvíce oblíbilo a které patří nejen k předvánoční a vánoční době, kdy bude vydáno, ale k navození příjemné atmosféry v jakémkoliv čase.


Andrea Kalivodová (* 24. listopadu 1977, operní pěvkyně)

Vystudovala konzervatoř v Brně a hudební fakultu múzických umění v Praze. V letech 2003 až 2011 působila jako sólistka Státní opery Praha, kde ztvárnila role jako Carmen či Dulcinea. Od roku 2012 je sólistkou Opery Národního divadla. V hudebním divadle Karlín si zahrála roli Wandy v legendární opeře Polská krev. Spolupracuje s dirigenty světových jmen, několikrát vystupovala v Japonsku, Koreji nebo USA.

Rozhovor
Foto Martin Buček, BLUE DEER AGENCY

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na