Zelená míle

Působivé drama z vězeňského prostředí je druhým takovýmto počinem režiséra a scénáristy Franka Darabonta podle předlohy známého spisovatele Stephena Kinga. Jako svůj režijní debut už Darabont zpracoval jiný Kingův román, Vykoupení z věznice Shawshank (1994). Zelená míle (angl. The Green Mile), jež vznikla o pět let později, získala čtyři nominace na Oskara a patří k nejlepším snímkům ze života na smrt odsouzených vězňů.

Vše začíná u stařičkého Paula Edgecomba (Dabbs Greer), který jednoho večera v pohnutém rozpoložení začne vyprávět své ošetřující sestře příběh starý šedesát let. Jako mladý Paul (Tom Hanks) pracoval coby dozorce v louisianské věznici v bloku E, kam byli umisťováni vězni čekající na popravu. Tomuto bloku se říkalo Zelená míle, neboť podlaha vedoucí k „poslední“ místnosti byla natřena na zeleno. Paul byl poměrně bystrý, ale také citlivý pozorovatel vězňů, a tak se mu nechtělo věřit, že černošský obr, který se bál spát potmě, by měl být opravdu vinen vraždou dvou malých děvčátek. 

Z Johna Coffeyho (Michael Clarke Duncan) a Paula se stanou přátelé, ale Paul Johna není schopen zachránit, může mu jen zpříjemnit čas, který mu ve věznici zbývá. Během krátké doby, kdy se oba muži poznávají, se ukáže, že John má nadpřirozené schopnosti, dokáže léčit ostatní, přejímat jejich bolest, utrpení i zlo v nich ukryté. Ukazuje se tak, že John není vlastně vůbec žádný zvrácený zloduch, zvláště když se Paulovi svěří, jak to bylo doopravdy se zavražděnými dívkami. 

Zelená míle je jímavým filmem především o mezilidských vztazích v mezních situacích a prostředí. Je to film prostoupený nadpřirozenými prvky a úkazy, ovšem nejde o žádnou duchařinu, spíše jen o jemné koření, které děj doplňuje a ozvláštňuje. Režisér Darabont měl také nesmírně šťastnou ruku při výběru hlavních protagonistů, neboť Hanks i Duncan ve svých rolích doslova září. Tento film má svou nezaměnitelnou atmosféru, trochu tajuplnou, ale také je plný napětí a překvapení, jednoduše dramatický velkofilm, který vás chytne za srdce. 

Obsazení

Režie

Frank Darabont

Předloha

Stephen King (kniha)

Scénář

Frank Darabont

Kamera

David Tattersall

Hudba

Thomas Newman

Hrají

Tom Hanks, David Morse, Bonnie Hunt, Michael Clarke Duncan, James Cromwell, Michael Jeter, Graham Greene, Doug Hutchison, Sam Rockwell, Barry Pepper, Jeffrey DeMunn, Patricia Clarkson, Harry Dean Stanton, Dabbs Greer, William Sadler, Brent Briscoe, Gary Sinise, Bill McKinney, Paula Malcomson, Brian Libby, Todd Thompson.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC