Zázračná planeta

Žijeme na své planetě, všichni aspoň občas někam cestujeme, a přece vždycky překvapí, když se objeví někdo, kdo ukáže Zemi tak, jako bychom ji viděli poprvé. Po slavném japonském snímku, který se v České republice vysílal pod stejným názvem a mapoval dějiny naší planety, přichází v roce 2006 BBC s neopakovatelným a jedinečným průvodcem po krásách naší planety současné.

Tvůrci dokumentu neponechali nic náhodě a povolali ty nejzkušenější, a také nejatraktivnější – britskou verzí nás provází přírodovědec, ale především populární moderátor, který po několik desítek let spojil své jméno i hlas s popularizací poznání o podobě naší Země a jejím vývoji, David Attenborough. V americkém prostředí ovšem nechtěli producenti též nic ponechat náhodě a obsadili do role vypravěčky oblíbenou a populární Sigourney Weaver.

A co vlastně můžeme sledovat a jakým způsobem? Jednak jsou to unikátní a do té doby neznámé záběry na nejrůznější nádherná zákoutí Země, v jedenácti dílech postupně procházíme nejvyššími i nejnebezpečnějšími horami světa, objevujeme v nových a nových záběrech svět sladkovodních živočichů, stejně jako hlubiny světa podmořského. Stranou nezůstanou ani pouště, ledovce, jeskyně, džungle, lesy, nebo třeba veliké travnaté plochy. Zkrátka: ty největší velkoleposti i obyčejný přírodní život jsou tu nahlíženy se stejnou úctou a pokorou. Ale jak jsou nahlíženy! Všecko je doplněno o nejnovější pohledy z družic, a zároveň si tvůrci pohráli s možnostmi, které v dokumentu nabízí HD technologie.
Jedinou nevýhodou seriálu se tak zdá být dopad na diváka. Každý, kdo má v sobě jen zárodek cestovatele, nebo romantičky, musí nutně zatoužit všechna ta místa vidět. Když ale potom vystřízlivíme, a o tom jsem přesvědčen, budeme vděčni tvůrcům za to, jak velkolepě nám připomněli, v jak krásném světě to vlastně žijeme. 

Obsazení

Režie

Alastair Fothergill 

Scénář

Gary Parker, David Attenborough. 

Hudba

George Fenton 

Hrají

David Attenborough, Mark Linfield. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC