Zachraňte vojína Ryana

Strhující drama z válečného prostředí je typickým americkým výpravným velkofilmem, kde je na pozadí zásadních dějinných událostí vykreslen příběh obyčejných lidí, kteří se tváří v tvář nebezpečí a smrti stali hrdiny.

Film Zachraňte vojína Ryana (angl. Saving Private Ryan) byl inspirován jednou z nejslavnějších fotografií z vylodění v Normandii 6. června 1944 s názvem Do spárů smrti (angl. Into the Jaws of Death), kterou pořídil Robert F. Sargent.

Nikdo z amerických vojáků nemohl být připraven na to, co bude spojenecká vojska čekat na normandských plážích okupovaných Němci. Tento doslova masakr nepřežilo mnoho vojáků, ovšem jejich odhodlání a víra ve vítězství nakonec přispěly k tomu, že Německo o rok později padlo. Dne D se účastní i kapitán americké armády John Miller (Tom Hanks), který s hrstkou mužů dobije pláž s krycím názvem Omaha, ovšem tím jeho úkol nekončí. Paní Ryanová už přišla o tři syny a ten poslední, vojín Ryan (Matt Damon), je někde ve Francii a má být poslán zpět domů. Miller proto dostává rozkaz Ryana najít. S dalšími muži se tak vydávají na sebevražednou záchrannou misi, při níž jsou nuceni neustále dávat všanc vlastní životy. Ryana nakonec najdou, ten však odmítá opustit své spolubojovníky a je rozhodnut bránit most, který otevírá cestu na Paříž a Němci jej chtějí získat. Miller, který cestou za Ryanem ztratil už několik mužů, se rozhodne s jednotkou zůstat a pomoci ostatním před Německou přesilou. 

Steven Spielberg je režisér, jenž umí vyprávět velké příběhy, a to záchranná akce kvůli vojínu Ryanovi je. Není se tedy co divit, že film získal jedenáct nominací na Oskara, z nichž pět úspěšně proměnil. Zvláště bojové scény, speciální efekty a kamera jsou v Ryanovi naprosto geniální. Samotné vylodění na normanských plážích je naprosto dechberoucí ve své realističnosti. Zachraňte vojína Ryana je jednoduše ohromující film, který vás nenechá vydechnout až do konce, neboť vás vtáhne do válečné vřavy mezi muže, kteří neustále musí volit mezi svým vlastním životem a záchranou jiných. 

Obsazení

Režie 

Steven Spielberg

Scénář

Robert Rodat

Kamera

Janusz Kamiński

Hudba

John Williams

Hrají

Tom Hanks, Edward Burns, Tom Sizemore, Matt Damon, Jeremy Davies, Adam Goldberg, Barry Pepper, Giovanni Ribisi, Vin Diesel, Ted Danson, Dennis Farina, Paul Giamatti, Dylan Bruno, Harve Presnell, Ryan Hurst, Leland Orser, Dale Dye, Rolf Saxon, Corey Johnson, Andrew Scott, Glenn Wrage, John de Lancie, Martin McDougall, Raffaello Degruttola, John Sharian, Nathan Fillion, Bryan Cranston, Kathleen Byron, Max Martini, Martin Hub, Rob Freeman, Leoš Stránský, Demetri Goritsas.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC