Warrior

Kolik už bylo natočeno filmů se stále se opakující zápletkou? Nehodný syn se vrátí k nehodnému otci, aby spolu prošli proměnou duševní i tělesnou a mohli nakonec udolat každého soupeře?

Jenže Warrior, i když z podobného schématu vychází, vás velice rychle přesvědčí o tom, že i z otřepaného příběhu se dá udělat skutečné drama, při kterém si budete kousat nehty a nakonec se i smát, když jeden z bratrů vyhraje. Ne nadarmo se jeden z hodnotitelů na ČSFD rozněžnil: „Kdo chce zodpovědně zhodnotit filmový rok 2011, musí tenhle "malý film s velkým srdcem" určitě vidět.“

O co ale jde: na jedné straně je tu otec, Paddy Conlon (skvěle zahraný Nickem Noltem): jeho dva synové se k němu neznají, protože v době jejich dospívání byl opilec, a v úvodu filmu jej potkáváme jako komplikovaného samotáře, který poslouchá příběh o bílé velrybě, hledá spásu u Boha a zoufale se snaží dostat zpět své syny i vnučky. Pak jsou tu dva bratři – Brendan Conlon (Joel Edgerton) je středoškolským učitelem fyziky. Má problém. Banka jej chce vyhodit z domu, navíc jej zahlédnou při jednom ze zápasů a ve škole má padáka. Tom Conlon (Tom Hardy) je zase bývalý mariňák, který miluje zápasy a chce vyhrávat. Všechny tři svede dohromady událost století. Federace bojových umění, MMA, se rozhodne uspořádat mistrovství světa ve volném bojovém stylu – 16 bojovníků proti sobě, vyhrává ten, kdo zůstane po posledním zápase na nohou. Zatímco Brendona trénuje experimentátor v trénování, Frank Campana (Frank Grillo), učí ho poslouchat Beethowena a být uvolněný, Toma začne trénovat právě jejich otec Paddy. Učí ho tvrdosti, koncentraci, zlepšuje jeho fyzickou kondici. 

Oba bratři se dozvědí, že se účastní stejného turnaje, když už jsou v něm, postupně kráčí všemi koly, Tom drtí své protivníky svou silou, Brendon zase taktikou, až přichází velké finále a bratři stanou proti sobě. Najdou ale i něco jiného, než jen obrovskou sumu pěti milionů dolarů?

Film má krásný scénář, dobré dialogy, skvělé herecké obsazení, ovšem jedna věc ještě znásobuje jeho účinek a fakt, že po několika minutách jste okamžitě přáteli obou hlavních hrdinů. Tou věcí je hudba. Mark Isham dokonale prokomponoval vážnou hudbu i hitovky, které jsme zvyklí na podobných sportovních akcích poslouchat, takže máme autentický dojem, jako bychom stáli uprostřed davu sledujícího, jak to celé dopadne...  

Obsazení

Režie

Gavin O'Connor

Scénář

Gavin O'Connor, Anthony Tambakis, Cliff Dorfman.

Kamera

Masanobu Takayanagi 

Hudba

Mark Isham 

Hrají

Tom Hardy, Joel Edgerton, Nick Nolte, Jennifer Morrison, Noah Emmerich, Kevin Dunn, Denzel Whitaker, Carlos Miranda, Frank Grillo, Gavin O'Connor, Jeff Hochendoner, Maximiliano Hernández, Vanessa Martinez, Kurt Angle, Jake McLaughlin, Brenna Roth, Anthony Tambakis, Jason Baker. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC