Vyprávěj

Seriál České televize s celou řadou polodokumentárních prvků snažící se zmapovat historické souvislosti, ale především obyčejné osudy lidí v Československu a České republice v rozmezí let 1964-2005.

Jednotlivé etapy jsou rozděleny na pět sérií, které chronologicky sledují osudy jedné rozvětvenější rodiny Dvořákových. Na závěr jako bonus připravila Česká televize ještě sérii Osudy, mapující a doplňující životní osudy vedlejších postav seriálu. 

Pohled do soukromých, každodenních starostí je veden snahou ukázat nejen velké dějinné zvraty (příjezd vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968, následné období ohýbání a mlčení nazývané tzv. normalizací, zásahy státní moci, zejména Státní bezpečnosti, proti příslušníkům alternativní kultury, Sametovou revoluci z listopadu 1989 či rozdělení Československa), ale také obyčejné lidské starosti.

Tvůrci se soustředili nejen na zachycení dobové jazykové atmosféry, což se projevuje ve vtipných a často mile vzpomínkových dialozích zejména v prvních třech sériích, ale zaměřili se i na detaily každodenního života, jako byly například zvláštní materiály používané na výrobu oblečení. Andrea Kerestešová na otázku České televize ohledně oblékání v seriálu odpověděla: „Upřímně? Děkuji, že existuji v dnešní době a můžu si oblékat pohodlné oblečení z příjemného materiálu. Že nemusím jednu kabelku a kabát nosit deset let a nechodím spát s velkou helmou na hlavě (smích).“ Podobně minuciózní byli tvůrci i při výběru interiérových dekorací a dalších doplňků. Jednotlivé epizody jsou také prokládány archivními záběry, z Filmových týdeníků, Zpráv tehdejší televize apod.

Hlavní role obsadili Roman Vojtek jako Karel Dvořák, se kterým se seznamujeme v době jeho studií na Karlově univerzitě a postupně s ním procházíme nejrůznější peripetie osobní (nevěra vlastní i ženina), ale i pracovní a morální (zmatené hledání kompromisu mezi prací, loajalitou k nově se rodícímu režimu po roce 1969 a svými zásadami). Dále pak Eva Martináková (Andrea Kerestešová), později Dvořáková, která přichází do Prahy studovat ze slovenské části ČSSR a své místo v novém městě i prostředí si musí teprve najít. Podstatnou složkou seriálu jsou i rodiče Karla: Josef Dvořák (Svatopluk Skopal) a Jana Dvořáková (Veronika Freimanová), stejně jako babička, která je prodlouženou rukou minulosti a neustále zdůrazňuje hodnoty První republiky Babička Běta (Nina Divíšková). Opoziční kulturní prostředí se do seriálu dostává skrze dceru Josefa a Jany Dvořákových Zuzanu (Hana Vágnerová) a především jejího přítele podílejícího se na šíření zakázané literatury v 70. letech Tondy Sovy (Jaromír Nosek). Generaci rozvíjející svůj život už v demokratickém Československu a pozdější České republice pak představují Matěj Dvořák (Štěpán Benoni) a Majda Sovová (Lucie Šteflová).

Obsazení

Režie

Biser Arichtev, Johanna Steiger-Antošová, Martin Dolenský, Bořivoj Hořínek.

Scénář

Rudolf Merkner, Adam Pražák, Jan Gardner.

Kamera

Martin Schinabek, Pavel Berkovič, Jiří Chod.

Hudba

David Solař, Michal Hrůza.

Hrají

Roman Vojtek, Andrea Kerestešová, Veronika Freimanová, Svatopluk Skopal, Nina Divíšková, Alžbeta Stanková, Jaromír Nosek, Ondřej Veselý, Jakub Prachař, Ibrahim Maiga, Antonie Talacková, Ladislav Hampl, Marián Labuda st., Marta Sládečková, Veronika Žilková, Jiří Štěpnička, Jan Šťastný, David Prachař, Mahulena Bočanová, Pavel Trávníček.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC