Vykoupení z věznice Shawshank

Drama z prostředí americké věznice přelomu padesátých a šedesátých let minulého století bylo natočeno podle předlohy Stephena Kinga a je považováno za jeden z nejlepších filmů všech dob. Z počátku tomu však nic nenasvědčovalo. Film totiž přišel do kin v roce 1994, ovšem měl velmi silnou konkurenci – Pulp Fiction a Forresta Gumpa. I přes to byl nominován na sedm Oskarů a fanoušci si k němu nakonec svou cestu našli.

Celý příběh se začíná rokem 1947, kdy před soudem stojí Andy Dufresne (Tim Robbins), který se živil jako finančník se specializací na daně, ovšem je obviněn z vraždy své ženy a jejího milence. Ačkoli je nevinný, přesto jej odsoudí a čekají ho tak vlastně dva doživotní tresty. Věznice v Shawshanku ve státě Maine rozhodně není nic pro slabší povahy, a tak si Andy z počátku musí odtrpět krutou šikanu, fyzické i sexuální násilí. Po čase se však spřátelí s Redem (Morgan Freeman) a dalšími vězni (včetně Brookse Hatlena hraného Jamesem Whitmorem) a začne si na tvrdý život zvykat.

Po nějaké době se mu začnou jeho znalosti o daních hodit. Čirou náhodou zavede řeč s dozorci a než se naděje, dělá účetnictví celé věznici, včetně jejího ředitele Sama Nortona (Bob Gunton), jemuž však zároveň pomáhá prát špinavé peníze. Čas běží dál a život mužů ve vězení s ním. Brooks je nakonec propuštěn na svobodu, ale po padesáti letech ve vězení tento starý trestanec zjišťuje, že život na svobodě je pro něj moc složitý, a v dopise svým přátelům ve vězení píše, že je již unaven tím, jak se pořád bojí. „Rozhodl jsem se nezůstat,“ napíše Brooks a poté se oběsí ve svém nuzném hotelovém pokoji.

Další událostí, která zasáhne Andymu do života, je v šedesátých letech příchod nového vězně Tommyho (Gil Bellows). Ten tvrdí, že má důkazy o Andyho nevinně a může mu pomoci v obnovení procesu. Když se to ale doví ředitel Norton, Andyho zavře na měsíc na samotku a Tommyho nechá zabít, protože nechce přijít o své výdělky z praní peněz. 

Andy se ale nikdy nevzdal myšlenky, že se dostane na svobodu. Aniž by to kdokoli tušil, kope si roky svým geologickým kladívkem únikovou cestu. A jednoho dne se mu uniknout opravdu podaří. V bance si pak vyzvedne Nortonovy peníze získané nelegálním způsobem a utíká do Mexika. Ještě než odjede, pošle do novin informace o praní peněz v místní věznici. Spravedlnosti však nemůže být učiněno za dost, neb Norton se po uveřejnění článku oběsí. 

Později je také podmínečně propuštěn i Red, který se po letech za mřížemi cítí bezradně podobně jako kdysi Brooks, ale nakonec se rozhodne, že se vydá za Andym do Mexika.

Tento dramatický a přesto i dojemný příběh je ohromujícím vyprávěním o lidské krutosti, ale také odvaze, vytrvalosti a víře v naději. Snímek je strhující nejen svým poselstvím, ale také díky skvělým hereckým výkonům. Byť v roce svého uvedení jej zastínily jiné snímky, dnes je to opravdu film patřící na pomyslný filmový Olymp. 

Obsazení

Režie

Frank Darabont

Předloha

Stephen King (povídka)

Scénář

Frank Darabont

Kamera

Roger Deakins

Hudba

Thomas Newman

Hrají

Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, William Sadler, Clancy Brown, Gil Bellows, Mark Rolston, James Whitmore, Jeffrey DeMunn, Larry Brandenburg, Neil Giuntoli, David Proval, Jude Ciccolella, Paul McCrane, Alfonso Freeman, Ned Bellamy, James Babson, Renee Blaine, Frank Medrano, Don McManus, Brian Libby.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC