Vlk z Wall Street

Myslíte si, že práce makléře na Wall Street je nuda? Možná dnes, ale byly doby, kdy to byla pořádná divočina, kde se člověk mohl prosadit doslova jen s vlčími instinkty, dravostí a nelítostností.

Právě toto období popsal ve svých pamětech Jordan Belfort, jehož příběhem se následně inspiroval věhlasný americký režisér Martin Scorsese. V roce 2013 tak do kin vstoupil film Vlk z Wall Street (angl. The Wolf of Wall Street), který následně získal pět nominací na Oskara.

Scorsese je znám jako režisér kontroverzních snímků i kasovních trháků a u Vlka z Wall Street se mu tohle vše podařilo propojit. Příběh rychle zbohatnuvšího Jordana (Leonardo DiCaprio), který úměrně výši svého konta a rychlosti, s níž na ně přibývaly peníze, zvyšoval i spotřebu drog, velikost a neotřelost večírků, stejně jako množství milenek, je mnohdy bizardní a vtipný, ale také poměrně drsný. Film je plný neuvěřitelných scén z firemních večírků, kde se doslova šňupají celé hory kokainu, defilují na nich zástupy nahých prostitutek, opice jezdí na kolečkových bruslích nebo zaměstnanci pořádají soutěže v házení živými trpaslíky. Zdá se, že Jordan, který se bleskově vypracoval z bezvýznamného makléře na multimilionáře, našel hotový ráj na zemi, kde je vše dovoleno a nic není zakázáno. Vlna pracovních, společenských i mileneckých úspěchů, na níž se Jordan vezl, však nemohla být nekonečná, zvláště když vaše firma s akciemi neobchoduje úplně legálně. Do hry proto vstupuje FBI, aby mazaného vlka ulovila.

Scorsese do hlavní role Jordana Belforta obsadil svého oblíbeného herce Leonarda DiCapria, který ve Vlkovi z Wall Street doslova exceluje, hlavně ve scénách, kdy se pomocí proslovů snaží vyhecovat vlastní zaměstnance, ale nezapomenutelná je také scéna, v níž prokazuje svůj komický a pohybový talent, když je paralyzován drogami. Nesmazatelně se do paměti diváků drobnou rolí zapsal také Matthew McConaughey jako Mark Hanna, tedy jako Jordanův mentor v počátku kariéry, se svým popěvkem. 

Obsazení

 Režie

Martin Scorsese

Předloha

Jordan Belfort (kniha)

Scénář

Terence Winter

Kamera

Rodrigo Prieto

Hudba

Howard Shore

Hrají

Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie, Kyle Chandler, Jon Bernthal, Matthew McConaughey, Jean Dujardin, Cristin Milioti, Rob Reiner, Jon Favreau, Shea Whigham, Justin Wheelon, Aya Cash, Michael Nathanson, Ethan Suplee, Katarina Cas, Joanna Lumley, J.C. MacKenzie, Ashlie Atkinson, Dan Bittner, Robert Clohessy, Christine Ebersole, P.J. Byrne, Matthew Rauch, Rosemary Howard, Jordan Belfort, Spike Jonze, Sandra Nelson, Bret Shuford, Nicole Rutigliano, Jake Hoffman, Ashley Blankenship, Ward Horton, Madison McKinley.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC