Vinaři

Seriál, který čerpá svou komiku a klid z prostředí Jižní Moravy a s ní spojeného vína a vinařství. Příběh má vcelku jednoduchou zápletku: z metropole se nejprve jen na návštěvu vrací do své rodné vsi Křetice Kateřina Hýsková (Tereza Kostková).

Ambiciózní žena, manažerka, která je rozvedená a má dvě děti – flákače a maléristu Buddyho (Jan Brožek) a sportovně nadanou dceru Petru (Alžběta Vaculčiaková). Jak se ovšem dá očekávat, rodina nakonec svůj pobyt prodlužuje tak dlouho, až se nakonec v Křeticích usídlí a všichni zde postupně nacházejí své nové místo ve světě i novou podobu lásky. Komediální konflikty jsou velmi často důsledkem střetů dvou od nepaměti znesvářených vinařů, představitelů dvou odlišných přístupů k výrobě a distribuci vína. Na jedné straně je to Kateřinin otec, Bedřich Pavlíček (Václav Postránecký), bránící tradiční, konzervativní úctu ke krajině i k výrobě a prodeji vína. A František Vlček (Hynek Čermák), orientující se spíše na rychlou výrobu, prodej a zisk. Seriál doprovázejí neopominutelné postavy jihomoravské vesnice, které se též podílejí na komediálním rázu celého projektu a jejichž role jsou, i díky hereckému obsazení, nezastupitelnými kameny v mozaice celkové odlehčené atmosféry: farář Miroslav Tomica (Pavel Liška), který sice má málo oveček, ale proto přemýšlí nad svou činností a jejím smyslem, hledá nové cesty, jak otevřít cestu víry k lidem; dlouholetý starosta Olin Vlček (Zdeněk Junák), odborník na víno a především na řeči o něm Jan Fuksa (Miroslav Táborský), blízký světu pábitelů Bohumila Hrabala. Dále pak typický policajtík komediálně rozkročený mezi snahou rozumět svým blízkým a jejich výkladu zákonů a nařízení a zároveň toužící objevit a vyřešit svou životní kriminální kauzu Patrik Tauš (Pavel Nečas), či lékař Vladimír Luža (Oldřich Navrátil), který by jako prvního měl léčit sebe, protože trpí hypochondrií. Další postavou je Jakub Hřebec (Tomáš Matonoha), který představuje klasického svůdce a milovníka žen.  

Obsazení

Režie

Vojtěch Moravec, Dan Wlodarczyk.

Scénář

Petr Kolečko, Jaroslav Žváček, Tomáš Holeček.

Hrají

Václav Postránecký, Miroslav Táborský, Tomáš Matonoha, Lucie Benešová, Tereza Kostková, Hynek Čermák, Oldřich Navrátil, Jitka Smutná, Tomáš Materna, Karel Roden, Robert Nebřenský, Pavel Liška, Matěj Ruppert, Ivana Jirešová, Zdeněk Junák, Karel Zima, Anna Fialová, Václav Kopta, Martin Maxa ad.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC