Vetřelec

Kultovní film Vetřelec (angl. Alien) režíroval Ridley Scott a hlavní hrdinku si v něm zahrála Sigourney Weaver. Nikdo z nich určitě netušil, jak velkou senzací se tento snímek stane a že bude definovat nový filmový žánr space horror.

Nezaměnitelná hudba, atmosféra, speciální efekty a zvláště postava Vetřelce se staly dnes již kultovními záležitostmi a různé aluze i parodie na postavy či scény se objevují dodnes v nejrůznějších seriálech, komiksech nebo jiných filmech. Není tedy divu, že se tento veleúspěšný film dočkal dalších pokračování – Vetřelci (1986), Vetřelec 3 (1992) a Vetřelec: Vzkříšení (1997).

Děj se odehrává daleko ve vesmíru, kde posádka lodi Nostromo zachytí neznámý signál z blízké planety, který považují za nouzový. Po přistání objevují mrtvé podivné monstrum a několik zárodků, ovšem než se stačí vrátit na loď, jeden z malých „potomků“ stihne napadnout člena posádky. Důstojní Kane (John Hurt) je i přes veškeré protesty a nařízení vpuštěn na loď a s ním se tak na Nostromo dostává i Vetřelec. Zdá se, že mimozemský tvor už si svou daň na životech vybral a kamsi zmizí, ovšem později se objevuje znovu, a tak začíná boj o přežití. Jako jediné, která přežije řádění tohoto netvora, se podaří uniknout Ellen Ripleyové (Sigourney Weaver), ovšem zabít svého soka se jí nepodaří. 

Skvělý sci-fi horor je dnes opravdu v pravém slova smyslu kultovním snímkem, zvláště některé scény, kupříkladu ta u večeře, kdy se Vetřelec doslova prodere ven z těla Johna Hurta. Nezaměnitelná atmosféra, herecké výkony a speciální efekty jsou na takové úrovni, že i když člověku tuhne krev v žilách strachy, nedokáže se od filmu odtrhnout. Vetřelec se jednoduše umí dostat pod kůži každému. 

Obsazení

Režie

Ridley Scott

Scénář

Dan O'Bannon

Kamera

Derek Vanlint

Hudba

Jerry Goldsmith

Hrají

Sigourney Weaver, Tom Skerritt, Veronica Cartwright, Harry Dean Stanton, John Hurt, Ian Holm, Yaphet Kotto, Bolaji Badejo.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC