Věčný svit neposkvrněné mysli

Romantický film z pera Charlieho Kaufmana, kterého zkoumání lidské mysli vyloženě baví, zrežíroval Michel Gondry, jenž si také nepotrpí zrovna na klasické hollywoodské „slaďáky“.

Vzniklo tak velmi zajímavé dílo o osudové lásce, které v mnohém překvapilo jak diváky, tak kritiky, zvláště výkony dvou hlavních protagonistů – Jim Carrey, Kate Winslet – opět dokazují, jak jsou tito herci skvělí a hlavně všestranní (Kate Winslet byla za roli v tomto filmu nominována i na Oskara).

Celý příběh je v podstatě velmi prostý. Jednoho dne se seznámí naprosto odlišní lidé, emocionálně vyprahlý Joel Barish (Jim Carrey) a nespoutaně impulsivní svobodomyslná Clementine Kruczynski (Kate Winslet), a bláznivě se do sebe zamilují. Jejich vztah je však velmi divoký, a tak se jednoho dne po velké hádce Clementine rozhodne využít služeb newyorské firmy Lacuna, Inc., kde dokážou lidem vymazávat vzpomínky. Když se pak s Joelem setká, vůbec ho nepoznává. Joel je zdrcen a rozhodne se pro stejný zákrok. Láska je však silnější než veškeré možné i nemožné technické a jiné výdobytky, a tak se Clementine a Joel zamilují znovu. 

Věčný svit neposkvrněné mysli (angl. Eternal Sunshine of the Spotless Mind) je velmi zvláštní film, hlavně díky způsobu vyprávění. Příběh se totiž neodvíjí chronologicky, ale částečně retrospektivně a do toho je proložen ještě různými flashbacky a vzpomínkami z Joelovy mysli. Kaufman a Gondry se navíc rozhodli, že ani žánrově se nebudou držet při zemi, a tak jde o směs klasické romance s dramatickými prvky a sci-fi. „Divnost“ vyprávění a vizuálního zobrazení ovšem jen násobí sílu příběhu, který se, aby toho nebylo málo, nesoustředí jen na ústřední dvojici milenců, ale také na pracovníky firmy Lacuna. Ukazuje se tak, jak se pomocí mazání paměti a vzpomínek dá manipulovat s lidmi, s jejich životy, jak lze také získaných informací využít i zneužít. Věčný svit neposkvrněné mysli je možná nejdivnější, ale zároveň také velmi emotivní a nejdojemnější novodobou romancí, která kdy byla natočena. 

Obsazení

Režie

Michel Gondry

Scénář

Charlie Kaufman

Kamera

Ellen Kuras

Hudba

Jon Brion

Hrají

Jim Carrey, Kate Winslet, Kirsten Dunst, Tom Wilkinson, Mark Ruffalo, Elijah Wood, Ryan Whitney, Debbon Ayer, Thomas Jay Ryan, Jane Adams, Paulie Litt, Josh Flitter, David Cross, Deirdre O'Connell. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC