Útěk z vězení

Kolikrát už se ve světě seriálů otevřela obehraná písnička: mladý, krásný a zajištěný muž se vrhá na dno podsvětí, mezi zločince a kriminálníky, aby odhalil pravdu, a třebaže na hranici zákona, nebo spíše za ní, osvobodil někoho neprávem odsouzeného? A přece se takový půdorys tvůrcům seriálu Útěk z vězení podařilo naplnit skutečně dramatickým příběhem s notnou dávkou napětí, ale i s řadou silně propracovaných charakterů postav.

Jaké důvody mohou přivézt do vězení mladého zajištěného muže? Neprávem odsouzený bratr. Michael Scofield (Wentworth Miller) má šílený, ale promyšlený plán: protože byl jako inženýr zaměstnán na přebudování věznice Fox River, jakmile zjistí, že je do ní poslán jeho bratr, Lincoln Scofield (Dominic Purcell), neváhá ani minutu. Dokonale nastuduje plány věznice, na tělo si nechá vytetovat zakódované plány budov a sítí kanalizací, potom se ozbrojí, pokusí se vyloupit banku a je dopaden. Nijak se nebrání a přijímá pětiletý trest. A ocitá se, jak jinak, právě ve věznici Fox River. Teď už zbývá jediné: navázat kontakt s bratrem, obhlédnout situaci a utéct. Jenže nic není tak růžové, jak to v plánech vypadá. 

Lincoln je totiž odsouzen k trestu smrti a postupně se stále jasněji ukazuje, že někdo hodně vysoce postavený si Lincolnovu smrt skutečně vážně přeje, a tak do popravy nezbývá moc času. Kdyby šlo jen o to přelstít dozorce a najít správný východ, byla by věc celkem hračka, jenže, ve vězení není člověk nikdy sám. Docela rychle se rozkřikne, že nový vězeň není obyčejný vykradač bank, ale že má u sebe něco, co může znamenat cestu ven. Začíná tak série domluv, spojenectví, nepřátelství i agresí. Plány se nedaří tak, jak se zdálo a termín popravy se stále rychleji přibližuje.

Strhující napínavou podívanou původně společnost Fox Broadcasting Company vůbec nechtěla, i když jí byla nabízena už v roce 2003. Postupně ale zájem o ni rostl, ba dokonce oslovila i tak věhlasné tvůrce, jakými jsou Steven Spielberg, nebo Bruce Willis. Ale až v roce 2004 nakonec Fox Broadcasting Company přece jen angažovali Bobbyho Rotha, aby začal na seriálu pracovat a 29. srpna 2005 měl projekt premiéru.

Úspěch byl okamžitý, propracovanost námětu i charakterů postav, doplněné o špionážní linku, díky které se ukazuje, že nejde jen o vraždu, které se měl dopustit Lincoln, ale o plán nejvyšších míst, způsobily tak silný divácký zájem, že jsou dnes na světě už čtyři série... 

Obsazení

Režie

Bobby Roth, Dwight H. Little, Robert Mandel, ad.

Scénář

Paul Scheuring, Seth Hoffman, Nicholas Wootton, ad.

Kamera

Dante Spinotti, Robbie Greenberg, Fernando Argüelle ad.

Hudba

Ramin Djawadi 

Hrají

Dominic Purcell, Wentworth Miller, Robert Knepper, Amaury Nolasco, Sarah Wayne Callies, William Fichtner, Wade Williams, Peter Stormare, Rockmond Dunbar, Robin Tunney, Stacy Keach, Paul Adelstein, Silas Weir Mitchell, Lane Garrison, Muse Watson, Holly Valance, Marshall Allman, Danay Garcia, Kim Coates, Michael Rapaport, Robert Wisdom, John Heard, Michelle Forbes, Camille Guaty, Diana Scarwid, John Billingsley, Phillip Edward Van Lear, Kurt Caceres, Mac Brandt, Leon Russom, Patricia Wettig, Christian Stolte, Robert Pralgo, Matt DeCaro, Frank Grillo, James Zahn, Callie Thorne, Kevin Dunn, Kristin Lehman, Jessalyn Gilsig, Jodi Lyn O'Keefe, JB Blanc, Kaley Cuoco-Sweeting, Al Sapienza, Cullen Douglas, Lea Coco, Reynaldo Gallegos, Michael Gaston, Dameon Clarke, Michael Cudlitz, Mark Harelik, Julio Cedillo, Barbara Eve Harris, Adina Porter, Reggie Lee, Chris Vance, Carlo Alban, Laurence Mason, Alexandra Lydon, Shannon Lucio, Michael O'Neill, Cress Williams, Reese Madigan, Tara Karsian, Dale Waddington, Heather McComb, Brian Poth, Demi Lovato, Stacy Haiduk, Keith Szarabajka, Mike Gomez, Graham McTavish, Mark Pellegrino, Denise Crosby, Kathleen Quinlan, Titus Welliver, John S. Davies, Channon Roe, Sala Baker, Crystal Allen, John Getz, Scott Alan Smith, Gianni Russo, Ricki Noel Lander, Jude Ciccolella, Ted King, Chelcie Ross, William Mapother, Jon Huertas, Alex Fernandez, Bonnie Burroughs, Lori Petty, Chris Bruno, Danielle Campbell, Joseph Sikora, Rey Hernandez, Ray Austin, Anthony John Denison, Marco Rodríguez, Aisha Hinds, Daniel J. Travanti, Dot Jones, Kirk B.R. Woller, Brandon Molale, Jesse D. Goins, Anthony Azizi, Brandon Tyler Russell, Richmond Arquette, David Precopia, Joe Sabatino, Andrew Rothenberg, Dominic Keating, Ian Bohen, Morgana Shaw, Raphael Sbarge, Mike Foy, Castulo Guerra, Stuart Greer, Jimmy Gonzales, David Starzyk, Jonh McIntosh, Brett Brock, Rich Komenich, Alex Meneses, Ranjit Chowdhry, Reno Wilson, Michael McGrady, Anthony Starke, Jennifer Hetrick, Tracy Letts, Allyn Carrell, Jonny Cruz, Pete O. Partida, Jason Konopisos, Dan Braverman, Van Quattro, Larry Jack Dotson.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC