Útěk do divočiny

Když se slavnému herci dostala do rukou kniha Jona Krakauera, která na základě dochovaných deníkových zápisků novodobého poutníka a cestovatele Christophera McCandlesse rekonstruuje jeho útěk od civilizace do největší divočiny na Aljašce, měl jasno: toto, a jedině toto chci točit.

Pro své vyprávění obsadil do role Christophera Emila Hirsche, jeho rodiče si zahráli Marcia Gay Harden jako matka Billie a William Hurt jako otec Walt. Sean Penn ale při svém vyprávění vsadil na dvě věci: na působnost Christopherova příběhu a na krásu Aljašky jako takové. Výsledek, společně s knihou, se stal zlomovou událostí pro život celé jedné geberace Američanů.

O co vlastně jde? Chris je vnímavý a inteligentní kluk, co si rád čte i v knihách filozofů a nemá právě v lásce moderní technologie a vůbec to, čemu se říká civilizace. Proto se po studiích rozhodne k radikálnímu kroku – prodá všechno, co nashromáždil, balí jen to základní, výbavu do divočiny a pár knih, a vyráží stopem směr Aljaška. Film ale takto jednoduchý není, v jeho struktuře se prolínají i prvky minulosti, hlavně ne právě vřelý vztah k rodičům, který se projevuje ještě více na Chrisově sestře Carine (Jena Malone). Chris se stále víc a víc utvrzuje v tom, že mimo civilizaci mu bude lépe. Dostává se tedy až do středu divočiny, kde náhodou objevuje autobus předělaný na svéráznou horskou chalupu. Do něj se nastěhuje, zpočátku spokojen, ale s přibývajícím časem jako by si stále zřetelněji uvědomoval, že jeho volba možná nebyla tou jedinou možnou a že lidské štěstí se velmi komplikovaně získává o samotě, bez možnosti prožívat je s někým.

Závěr knihy i filmu je zdrcující i osvobodivý zároveň – Chris, vyčerpaný z nedostatku jídla i tím, že podle všeho snědl jedovatou rostlinu místo té jedlé, se pokouší z posledních sil najít brod, přes který do divočiny vstoupil a označil si jej kšiltovkou. Místo sice nachází, ovšem voda je příliš vysoká a Chrisovi nezbývá než se vrátit do autobusu... Začíná jeho nejtěžší cesta.  

Obsazení

Režie

Sean Penn 

Předloha

Jon Krakauer 

Scénář

Sean Penn 

Kamera

Eric Gautier 

Hudba

Michael Brook, Eddie Vedder.

Hrají

Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt, Jena Malone, Brian H. Dierker, Catherine Keener, Vince Vaughn, Kristen Stewart, Hal Holbrook, Zach Galifianakis, Haley Ramm, Merritt Wever, Bart the Bear, J. Nathan Simmons, Thure Lindhardt, R.D. Call, Signe Egholm Olsen. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC