Titanic

Osud zaoceánského parníku, který byl považován za nepotopitelný, a přesto při své první plavbě v roce 1912 nikdy nedoplul do svého cíle, byl na filmovém plátně zpracován již mnohokrát. Ovšem v roce 1997 režisér James Cameron představil divákům americký velkofilm Titanic, který se stal nejen jedním z nejnákladnějších filmů všech dob, ale patří také k těm nejúspěšnějším v novodobé historii kinematografie. Získal neuvěřitelných jedenáct Oskarů, včetně toho za nejlepší film roku.

Plavba, která měla být demonstrací lidského úspěchu a technické vyspělosti, se v noci 14. dubna 1912 proměnila v obrovskou tragédii. Do té doby největší parník na světě, který měl přepravovat cestující z Evropy do Severní Ameriky, narazil osudnou noc na ledovec a zmizel na dně oceánu. Titanic fascinoval také Jamese Camerona, který se rozhodl, převést tento dramatický příběh na filmové plátno. Děj se tak točí neustále kolem lodi, ovšem odehrává se ve dvou časových rovinách – v roce 1996 a 1912. Lovec pokladů, Brock Lovett (Bill Paxton), hledá ve vraku Titaniku diamant známý jako Srdce oceánu. Místo něj však nachází kresbu nahé mladé ženy, kterou se ukáže být již stoletá Rose Calvertová (Kate Winslet). Rose Lovetta vyhledá a začne vyprávět svůj příběh. A tak se vrací zpět na Titanik, na němž cestovala coby bohatá šlechtična v první třídě, ovšem i přes to se potkává s Jackem Dawsonem (Leonardo DiCaprio), chudým malířem, který vyhrál lístky na Titanic do třetí třídy v pokeru. Tak se začíná odehrávat jedna z největších love story filmového plátna, která vyvrcholí tragickou nocí, kdy loď narazí do ledovce a začne se potápět. Osud dvou milenců i nádherného diamantu zná jen Rose, ovšem Lovettovi vše neprozradí a pár detailů si nechává jen pro sebe.

Titanic bývá označován také jako nejromantičtější film všech dob. Cameron věnoval opravdu větší část filmu lásce Rose a Jacka, ovšem scény potápějící se lodi jsou strhující. Navíc z představitelů hlavních rolí se rázem stali celosvětově obdivované hvězdy, jejichž kariéra stoupala strmě vzhůru. Titanic se tak stal synonymem pro samá nej.

Obsazení

Režie

James Cameron

Scénář

James Cameron

Kamera

Russell Carpenter

Hudba

James Horner

Hrají

Leonardo DiCaprioKate Winslet, Billy Zane, Kathy Bates, Bill Paxton, Gloria Stuart, Frances Fisher, Bernard Hill, Jonathan Hyde, David Warner, Victor Garber, Danny Nucci, Suzy Amis, Ewan Stewart, Ioan Gruffudd, Richard Graham, Ron Donachie, Bernard Fox, Eric Braeden, James Cameron, Seth Adkins, Tricia O'Neil, Anne Fletcher.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC