Tenkrát na Západě

Nesmrtelná klasika filmového plátna, jeden z nejlepších westernů v historii, legendární příběh pomsty a chamtivosti – to vše jsou oblíbené charakteristiky jednoho z nejznámějších westernů. Film vznikl v americko-italské produkci a do kin se dostal v roce 1968.

V Evropě se stal okamžitým kasovním trhákem, k čemuž jistě přispělo obsazení krásné Claudie Cardinale, ovšem hrají zde i další hollywoodské legendy, Henry Fonda, Frank Wolff, Charles Bronson a další. Ve Spojených státech filmu trvalo déle, než se prosadil, dnes je to však bezpochyby celosvětová kultovka.

Děj filmu je docela spletitý. Vše se točí kolem železnice, která z vyprahlé pustiny může učinit zlatý důl. Jeden pozemek pod budoucí železnicí si koupí i farmář Brett McBain (Frank Wolff) v naději, že voda, která se pod ním ukrývá, bude skvělým obchodním artiklem pro parní lokomotivy. To se ale rozhodně nelíbí železničnímu magnátovi Mortonovi (Gabriele Ferzetti), který si najme toho nejlepšího zabijáka z nejlepších Franka (Henry Fonda), aby farmáře zastrašil. To však není Frankova parketa, proto netroškaří a celou rodinu zavraždí. Důkazy, které na místě nechá, však vedou k banditovi Cheyennovi (Jason Robards) a jeho gangu. Hrůzný pohled na mrtvé čeká po příjezdu domů farmářovu novomanželku Jill (Claudia Cardinale), bývalou prostitutku, která se stává jedinou vlastnicí veledůležitého pozemku. Frankovi je však na stopě záhadný Harmonikář (Charles Bronson) a honba za pomstou i penězi se tak může rozjet na plné obrátky.

Klasický western plný napínavých přestřelek, soubojů koltů, odvážných a krásných žen, rychlých koní a žhnoucího slunce patří k tomu nejlepšímu, co tento žánr nabízí. Podmanivé modré oči Henryho Fondy žhnou více než prérijní slunce a ženám se při něm podlamují kolena dodnes. Stejně tak neopakovatelná přitažlivost a divokost Claudie Cardinale nedovoluje mužům z krásné Jill spustit zrak. Úsečné věty drsných mužů pronesené jen tak koutkem úst, kolty proklatě nízko u pasu a svůdné ženy v saloonu, to je western, jak má být.

Obsazení

Režie

Sergio Leone

Scénář

Sergio Leone, Sergio Donati.

Kamera

Tonino Delli Colli

Hudba

Ennio Morricone

Hrají

Henry Fonda, Claudia Cardinale, Jason Robards, Charles Bronson, Gabriele Ferzetti,Paolo Stoppa, Woody Strode, Jack Elam, Keenan Wynn, Frank Wolff, Lionel Stander, Fabio Testi, Al Mulock, Aldo Sambrell, Bruno Corazzari, Aldo Berti, Cris Huerta, Ricardo Palacios.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC