Temný případ

Spojte Sherlocka Holmese, špiónské konstrukce, ve kterých i ta nejvyšší politická místa zasahuje temnota bizarních náboženských sekt, přidejte k tomu bažiny a aligátory, dochuťte o povodně a hurikány, a máte před sebou strhující, ďábelský a neodolatelný svět Temného případu.

Dvojice detektivů Martin Hart (Woody Harrelson) a jeho zvláštní parťák Rust Cohle (Matthew McConaughey) se nám představuje ve dvou časových rovinách. V té první v minulosti řeší případ masových vražd a mizení lidí, v současnosti potom jsou oba vyslýcháni FBI, protože ta se domnívá, že za vraždy je odpovědný právě podivínský Rust.

Už sama zápletka je prostě geniální: uprostřed bažin a jezer, po povodních a hurikánech, se v Lousianě začnou dít věci: u stromu najdou zohavené tělo, které se zdá být součástí jakéhosi děs nahánějícího rituálu. Začíná vyšetřování, ale spolu s ním se také rozvíjí vztah mezi dvěma typy policistů. Na jedné straně je pouze papírový vůdce dvojice, vesnický moula Martin Hart, ale i tuto velmi nevděčnou postavu zahrál s neuvěřitelnou citlivostí Woody Harrelson. Hlavním myšlenkovým motorem je ale Rust Cohle. Jestli někdo v poslední době může být považován za krále herců ve světě mysteriózních seriálů, nemůže jím být nikdo jiný než Matthew McConaughey. Rust je filozofický nihilista, nevěří nikomu a ničemu, ale to mu nebrání, aby svůj geniální mozek zapojil do honby za lidskými zrůdami, které pro ukojení svých zvrácených náboženských představ potřebují živé lidi. A tak skrz jeho vnitřní řeč, ale i napínavý příběh postupně odhalujeme, že Louisiana je místo jako stvořené pro sektu, která bez uzardění vraždí a týrá lidi, včetně malých dětí – protože chybí archívy, protože jsou všude krokodýli, mohou tito šílenci provozovat své reje. Rust a Martinem postupně odhalují děsivou pravdu, zároveň ale se dostávají až do příliš vysokých pater místní politiky. Proto přichází FBI, aby případ otočila a místo skutečných viníků ukázala právě na Rusta.

A i když si dva parťáci právě nepadli do noty, i když je rozděluje mimo jiné i fakt, že Rust se vyspal s kolegovou manželkou Maggie (v erotické scéně s Rustem nesmírně svůdnou Michelle Monaghan), Martin nakonec pochopí, že zlo, kterému čelí, je daleko větší, než podivínská a pro něj temná filozofie Rusta. Proto se oba policisté po čase zase spojí, aby odhalili, kdo vlastně má na svědomí zmizení desítek lidí...  Seriál je takovou drogou, že v zásadě není možné vydržet do doby, než je před diváka postaven další díl. A když skončila série první, zdálo se, že svět o cosi důležitého přišel. Naštěstí, na červen 2015 byla ohlášena a zpustila se série druhá... 

Obsazení

Režie

Cary Fukunaga, Justin Lin, Janus Metz Pedersen, Miguel Sapochnik, Daniel Attias, Jeremy Podeswa, John Crowley.

Scénář

Nic Pizzolatto 

Kamera

Adam Arkapaw, Nigel Bluck.

Hudba

T-Bone Burnett 

Hrají

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Shea Whigham, Lili Simmons, Jay O. Sanders, Ann Dowd, Paul Ben-Victor, Clarke Peters, Tess Harper, Elizabeth Reaser, Christopher Berry, Brad Carter, Joe Chrest, Dana Gourrier, Michael Harney, Alyshia Ochse, Dane Rhodes, Wanetah Walmsley, Don Yesso, Glenn Fleshler, Charles Halford, Joseph Sikora, Erin Moriarty, Brighton Sharbino, Ólafur Darri Ólafsson, Johnny McPhail, Louis Herthum, Azure Parsons, Kelsey Scott, Jay Huguley, Michael Hartson, Jim Klock, Jackson Beals, Amy Brassette, Andrea Frankle, Ritchie Montgomery, Bree Williamson, Laura Cayouette, Todd Giebenhain, Jon Eyez, Jaren Mitchell, Shane Jacobsen, Lucky Johnson, Joshua Leonard, Nic Pizzolatto, Tom Proctor, Dave Davis, Terry Moore, Ritchie Coster, Leven Rambin, Abigail Spencer, Lolita Davidovich, James Frain, Riley Smith, Adria Arjona, Michael Hyatt, Christian Campbell, Emily Rios, Ronnie Gene Blevins, Timothy V. Murphy, C.S. Lee, Rick Springfield, Ashley Hinshaw, W. Earl Brown, David Morse, Fred Ward, Yara Martinez, Mariano Mendoza, Miranda Rae Mayo. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC