Taková normální rodinka

Původní český seriál, který se stal po právu televizní legendou. První díl vznikl už v roce 1967 a byl zamýšlený jako kratší zábavný film podle scénáře Fan Vavřincové, ovšem divákům se rodinka Hanákova zalíbila natolik, že vzniklo dalších sedm pokračování. Nikoho tehdy nenapadlo, ani nemohlo, že vznikl první český sitcom o čtyř-generačním soužití rodiny, která je všechno, jen ne normální.

„Hlavou“ rodiny je babička (Marie Rosůlková), která píše detektivky a v zájmu uvěřitelnosti zkouší nejrůznější způsoby vražd na svých příbuzných, naříznuté židle a různé způsoby otrav jsou tedy na denním pořádku. Dobrou duší je zase maminka Cilka (Dana Medřická), skvělá kuchařka, jež se náhle rozezpívá v půlce věty, neb v mládí chtěla být operní pěvkyní. Její muž, tatínek Oldřich (Zdeněk Řehoř), je taky dobrák od srdce, které však patří hlavně zvířectvu všeho druhu, k jeho obzvláštním miláčkům patří želvy, které neváhá třebas učit aportovat. Jejich starší dcera Pavla (Jan Štěpánková) propadla cvičení, zvláště józe, ovšem klidného jogína nepřipomíná ani zdaleka. Tím by spíš mohl být její manžel Petr (Eduard Cupák), jenž umí zaujmout několik dokonalých poloh a pohroužit se mimo tento svět buď při jídle, spánku, nebo čtení novin. Těžko říct, po kom jsou jejich dvojčata, kterým nikdo neřekne jinak než raubíři, neb každou chvíli vyvádějí nějakou tu lotrovinu. Mladší z dcer Kateřina (Daniela Kolářová) zase neustále svou rodinu kritizuje a usměrňuje, aby jí náhodou neutekl její nastávající a později manžel Zdeněk (Jaromír Hanzlík), tělem i duší vědec a botanik. A rodinný mumraj korunuje tetička Otýlie Krásná (Jiřina Šejbalová) svými neustálými návštěvami, až se ji rodina jednohlasně rozhodne provdat za plachého účetního Jana Koníčka (Oldřich Nový) v naději, že jim dá pokoj. 

Brilantně napsaný seriál s vtipnými dialogy a skvělým hereckým obsazením dovoloval popustit tvůrčí uzdu a užít si také dosti improvizace, čímž vznikal nespočet dalších komických situací. Souhra všech herců a jejich výkony jsou naprosto odzbrojující. Břitký humor, krásné rodinné hádky a nejrůznější bizardní situace byly něčím, co se zcela vymklo normalizační době. Není tedy divu, že seriál neměl další pokračování, neboť nikdo ze štábu nesouhlasil s přizpůsobením se dobovým požadavkům. Až v roce 2010 natočil režisér Dušan Klein pokračování s řadou původních herců pod názvem Rodinka, ovšem atmosférou a šťávou se původní sérii rozhodně rovnat nemohl. Taková normální rodinka je totiž nepřekonatelnou českou klasikou, která nikdy nevyčpí a dokáže strhnout diváky i dnes. 

Obsazení

Režie

Jaroslav Dudek

Scénář

Fan Vavřincová

Kamera

Jindřich Novotný

Hudba

Luboš Fišer

Hrají

Marie Rosůlková, Dana Medřická, Zdeněk Řehoř, Jana Štěpánková, Eduard Cupák, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík, Jiřina Šejbalová, Jiřina Bohdalová, Oldřich Nový, Jaroslav Moučka, Vítězslav Černý.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC