Střihoruký Edward

Film, který ani po čtvrtstoletí nezestárl. Rozvíjí tradiční téma, které známe od dob Jackyla a Hyda, od dob Quasimodových. Prostě: jde opět o střet mezi tím, jak člověk vypadá, a jaký je tam někde uvnitř.

Na zámku postaveném vysoko nad lidskými obydlími žije geniální, a jak už to tak bývá, trochu podivínský vědec. Sestaví člověka, ovšem není to zrůda Frankenstainovského typu, zdá se, že se mu pod rukama rodí docela zdařilý chlapec, jenže... vědec zemře. A to ještě před tím, než dokončí své dílo, na svět přichází Edward, který má místo rukou – velikánské nůžky. A tak je považován za zrůdu.

Ne ovšem malou Peggy, která jej přivede ke své rodině, kde všichni zjišťují, že Edward je možná trochu stydlivý a podivínský, ale uvnitř milý, a že dokonce rozumí i citům srdce, to ve chvíli, kdy se potkává s okouzlující Kim. Navíc: jeho ruce, pardon, nůžky, dovedou s trávníkem, porostem i vlasy nebývalé věci. Happy end se ale nekoná, protože i v tomto tajuplném světě se najde dost těch, kteří začnou ukazovat na Edwardovu jinakost a nebezpečnost... Edward vůbec netuší, co se mu to ti lidé snaží říci...

Zápletka by to jistě mohla být banální a možná až příliš sladká, to by ovšem film nesměl režírovat Tim Burton a pro spolupráci si nevybrat Johnnyho Deppa. Ano, toho Deppa z Pirátů z Karibiku, o kterých ovšem tehdy ještě nikdo nic nevěděl. Jeho Edward je skutečně dokonalý – emoce vyjadřuje de facto jen obličejem a očima, ale takým způsobem, že nemůže nenechat chladného vůbec nikoho. Přidejte k tomu neodolatelnou Winonu Ryderovou jako Kim, a pak už jen stačí sednout k televizi a nechat se unášet jemným příběhem, emotivní hudbou Dannyho Elfmana a exhibicí Johnnyho Deppa... 

Obsazení

Režie

Tim Burton 

Scénář

Caroline Thompson 

Kamera

 Stefan Czapsky 

Hudba

Danny Elfman 

Hrají

Johnny Depp, Winona Ryder, Dianne Wiest, Anthony Michael Hall, Kathy Baker, Robert Oliveri, Conchata Ferrell, Caroline Aaron, Vincent Price, Alan Arkin, Bryan Larkin, Steven Brill, Brett Rice, Dick Anthony Williams, O-Lan Jones, Nick Carter, Aaron Lustig, Alan Fudge. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC