Stmívání

Veleúspěšná filmová série natočená podle stejnojmenné čtyřdílné knižní předlohy americké autorky Stephenie Meyerové patří k největším filmovým hitům posledních let.

Sága, která vypráví klasický příběh zakázané lásky, je zasazena do kulis nebezpečného fantastického světa, plného upírů i vlkodlaků, se okamžitě stala obrovským filmovým hitem. Populární byly již samotné knihy, ale teprve filmové zpracování udělalo z Belly a Edwarda postavy téměř Shakespearovské.

První díl ságy, Stmívání (angl. Twilight), se v kinech objevil v roce 2008. Sedmnáctiletá dívka Bella Swanová (Kristen Stewart) se přestěhuje ke svému otci do deštivého městečka Forks. Z počátku se jí v novém domově příliš nelíbí, ale jen do doby, než potká záhadné sourozence Cullenovi, zvláště Edwarda (Robert Pattinson). Okamžitě se kolem Belly začnou dít podivné věci a Edward u nich nikdy nechybí, a tak netrvá dlouho a nejen že se do sebe ti dva zamilují, ale brzy je odhaleno i tajemství Cullenových. Bella se ocitá uprostřed zcela nového světa, který ji však fascinuje, necítí strach, naopak se chce stát součástí toho všeho, chce se stát také upírkou. 

Po veleúspěšném prvním dílu následovaly další – v roce 2009 Twilight sága: Nový měsíc (angl. Twilight Saga: New Moon), 2010 Twilight sága: Zatmění (angl. Twilight Saga: The Eclipse), 2013 Twilight sága: Rozbřesk, 1. část (angl. Twilight Saga: The Breaking Dawn, part one) a Twilight sága: Rozbřesk, 2. část (angl. Twilight Saga: The Breaking Dawn, part two). Postupně se tak odkrývají další tajemství, zjevují se další nadpřirozené bytosti, jako jsou vlkodlaci, a Bella s Edwardem musí překonávat stále nové a nové překážky. Jejich láska je však nezměrná a nic jí nemůže stát v cestě, ani samotná smrt.

Série slavila úspěchy po celém světě a stala se jednou z nejpopulárnějších upírských ság v novém tisíciletí. Z hlavních představitelů, Kristen Stewart a Roberta Pattinsona, se okamžitě staly hvězdy první velikosti, především herecký výkon Kristen byl hodnocen kladně i filmovými kritiky. Filmy se staly kasovními trháky a dnes se zdá, že tato fantastická romance patří ke klasice filmového plátna. 

Obsazení

Režie

Catherine Hardwicke, Chris Weitz, David Slade, Bill Condon.

Předloha

Stephenie Meyer (kniha)

Scénář

Melissa Rosenberg

Kamera

Elliot Davis, Javier Aguirresarobe, Guillermo Navarro.

Hudba

Carter Burwell, Alexandre Desplat, Howard Shore, Carter Burwell, Jo Blankenburg.

Hrají

Kristen StewartRobert Pattinson, Billy Burke, Peter Facinelli, Elizabeth Reaser, Cam Gigandet, Ashley Greene, Christian Serratos, Anna Kendrick, Nikki Reed, Taylor Lautner, Kellan Lutz, Jackson Rathbone, Michael Welch, Gil Birmingham, Justin Chon, Rachelle Lefevre, Edi Gathegi, Sarah Clarke, Ned Bellamy, Stephenie Meyer, Trish Egan, José Zúñiga, Tanaya Beatty.      

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC