Statečné srdce

Z jednoho úhlu pohledu historický velkofilm z úsvitu anglických a skotských dějin, stejně jako jímavý příběh o touze po svobodě, lásce, pomstě i zradě. Ale především oslava statečnosti a odvahy.

Na straně druhé one-man show, ve které na sebe strhává pozornost režisér i herec v hlavní roli Mel Gibson. Obojí je pravda a obojí je uděláno velkolepě a přitom citlivě a působivě, takže i dvacet let po svém vzniku film neztrácí nic ze své atraktivnosti. To asi především proto, že není ani tak položen v technologických efektech, jako spíše v poctivé umělecké práci všech lidí v týmu vedené pozornou a pečlivou rukou hlavního středu celého projektu, Mela Gibsona

Příběh do jisté míry vychází z historických reálií, ale drží se jich opravdu jen velice volně. Kdesi uprostřed 13. stol. se do své rodné vesnice vrací William Wallace (Mel Gibson), později známý jako Statečné srdce. Přichází s touhou vést klidný život mimo společnost, protože jej v nitru dusí skutečnost, že jako Skot musí žít v područí anglického krále. Přichází ovšem ve chvíli hostiny. Během oslav se jednak znovu poletech setkává s kamarádem z klukovských let, Hamishem Campbellem (Brendan Gleeson), ale především pal se svou dávnou láskou Murron MacClannoughovou (Catherine McCormack). Když už se zdá, že staré dobré časy jsou zpět a oba dva znova zahoří tím starým krásným milostným citem, zjeví se šlechtická družina vedena touhou vybrat si daň za svou poslušnost. Král Eduard I. (Patrick McGoohan) totiž ponechal loajálním šlechticům barbarské a prastaré právo první noci, kdy každá poddaná ještě před svatbou musí jako první spát nikoli se svým mužem, ale právě se svou vrchností. William Wallace i proto navštěvuje otce Murron, žádá ji o ruku, a když odmítne, de facto ji unese a ožení se s ní tajně. I tak jsou ale napadeni šlechtickou jízdou, kterou sice porážejí, ale při pokusu o útěk se Murron chycena a jeden ze šlechticů jí podřízne hrdlo.

To vlastně rozhodne o tom, že se zrodí nová postava, William Wallace se stává Statečným srdcem, vede nelítostný boj proti nadvládě Angličanů. Když už se zdá, že je blízko velkého vítězství, je podveden, poražen, ponížen. Ovšem duch jeho srdce, jeho odvaha a hrdinství, už zapálily příliš mnoho porobených srdcí, takže Skotové nakonec i bez svého hrdiny svou svobodu vybojují. 

To vše se děje ve střízlivých, ale přesných a prokomponovaných kulisách, za doprovodu dramatické i něžné hudby a je podpořeno výkonem celé řady představitelů zmiňovaných rolí. Dominuje ovšem stále Gibsonův herecký i režisérský rukopis. Film nakonec proměnil pět nominací na Oscara, a to za Nejlepší kameru, režii, masky. Dále pak hlavní cenu Nejlepší film a spolu s ní ještě střih zvukových efektů.

Obsazení

Režie

Mel Gibson 

Scénář

Randall Wallace 

Kamera

John Toll 

Hudba

James Horner 

Hrají

Mel Gibson, James Cosmo, Sean McGinley, Ralph Riach, Brian Cox, Patrick McGoohan, Peter Hanly, Sophie Marceau, Barry McGovern, Angus Macfadyen, John Kavanagh, Alun Armstrong, Catherine McCormack, Brendan Gleeson, Tommy Flanagan, Michael Byrne, Ian Bannen, Peter Mullan, Gerard McSorley, David O'Hara, David Gant, Alex Norton, Jer O´Leary, Stephen Billington, Mhairi Calvey. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC