Spartakus: Krev s písek

Několikrát v minulosti zpracované téma jednoho z nejznámějších hrdinů antického světa, hrdého muže, později otroka a nakonec vůdce povstání gladiátorů je velkou výzvou i pro tak kvalitní organizaci specializující se na svět historických seriálů, jakou je HBO. A přece se do Spartaka v roce 2010 v produkci HBO pustili a vznikl tak třináctidílný seriál Spartakus: Krev a písek, a v letech 2012-2013 vznikly dvě série pokračování: Spartakus: Pomsta a Spartakus: válka ztracených.

Co je pořád tak přitažlivého na příběhu muže, který se jako vojenský zběh stal nejprve otrokem, potom slavným a vítězným gladiátorem a nakonec historickou hrdinskou postavou? Především je to veliká vnitřní síla a odvaha, která žene Spartaka dál. Jeho příběh je prostý: ze své domovské země, Thrákie, odchází Spartakus jako řadový bojovník ve službách Říma. Jakmile ale zjistí, že na vesnici, kde zanechal svou ženu, se řítí horda barbarů, zběhne ve snaze ji zachránit. Je přitom ovšem dopaden Římany a ocitá se v gladiátorské aréně, kde všichni očekávají jeho rychlou smrt. Spartakus ale v prvním boji o svůj život zvítězí a ocitá se ve světě, který je možná horší než samotný Očistec, ve škole gladiátorů. Intriky, půtky, násilí, brutalita, ale hlavně: jediná hodnota, která tu má smysl, je přežít. A bojovníci i jejich učitelé jsou ochotni pro ni udělat cokoliv. 

Jako vždy v produkci HBO jsou bojové scény dokonale zrežírovány i barevně vyprávěny, mezi tím ovšem nechybí i milostné avantýry, lechtivé scény. Brutalita prostředí se tentokrát neprojevuje jen v chování a jednání, ale je součástí i jazyka postav, které si tedy rozhodně se svou řečí neberou servítky.  

Ovšem hlavní náboj seriálu dávají představitelé základních postav. Spartakus je dokonalý muž, bojovník i manžel v podání Andyho Whitfielda, kterého můžete znát třeba z projektu McLeodovy dcery, Lukrecii, manželku majitele gladiátorské školy a kromě jiného ženu, jež miluje jiného velkého gladiátora, zahrála s šarmem, drsností, ale i koketností Lucy Lawlessová, která tu zcela vymazala svou předchozí roli v seriálu Xena: Princezna bojovnice. Batiatus, vlastník školy gladiátorů, je odporný i nesmlouvavě racionální díky výbornému výkonu Johna Hannaha (Mumie, Čtyři svatby a jeden pohřeb). Poslední podstatnou postavu, černošského otroka a trenéra gladiátorů se jménem Doktor, ztělesnil Peter Mensah a prokázal tak, že zkušenosti z historických pořadů se vždy hodí, mohli jste jej vidět třeba ve 300: Bitva u Thermopyl.

Obsazení

Režie

Rick Jacobson, Michael Hurst, Jesse Warn, T. J. Scott, Brendan Maher, Chris Martin-Jones, Mark Beesley, John Fawcett.

Scénář

Andrew Chambliss, Steven S. DeKnight, Jed Whedon, Allison Miller, Jeffrey Bell, Brent Fletcher.

Kamera

Aaron Morton 

Hudba

Joseph LoDuca 

Hrají

Andy Whitfield, Liam McIntyre, Lucy Lawless, John Hannah, Viva Bianca, Manu Bennett, Craig Parker, Lesley-Ann Brandt, Erin Cummings, Peter Mensah, Jai Courtney, Anna Hutchison, Nick Tarabay, Antonio Te Maioha, Dustin Clare, Katrina Law, David Austin, Siaosi Fonua, Stephen Dunlevy, Craig Walsh Wrightson, Eka Darville, Raicho Vasilev, Daniel Feuerriegel, Ande Cunningham, Janine Burchett, Brooke Williams, John Bach, Lliam Powell, Mark Mitchinson, Campbell Cooley, Karlos Drinkwater, Matthew Chamberlain, Tim Foley, Tania Nolan, Mia Pistorius, Brooke Harmon, Matt Gillanders, Greg Ward, Jon Brazier, John Way, Tim Cronin, Matthew Saville, Cynthia Addai-Robinson, Reuben de Jong, Kyle Rowling, Marcus Johnson, Dylan Hopkins, Bonnie Sveen, Hanna Mangan Lawrence, Michael Hurst, Ellen Hollman, Alain Chanoine, Simon Merrells, Christian Antidormi, Pana Hema Taylor, Gwendoline Taylor, Jenna Lind, Tom Hobbs, Todd Lasance, Cohen Holloway, Peter McCauley, Jared Turner, Richard Norton, Paul Glover, Luna Rioumina, Conan Stevens, Catherine Boniface, Lauren Shaw, Ditch Davey. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC