Spalovač mrtvol

Jedna z vůbec nejlepších českých filmových adaptací významných literárních děl. Fuksova novela nás zavádí do světa rodící se nacistické ideologie i v českém prostředí.

I tady se najde dost bláznů, kteří věří ve vyšší úkol nadřazené rasy. Karel Kopfrkngl pracuje v pražském krematoriu, svou práci miluje, stejně jako svou ženu, kterou přejmenoval na Lakmé (Vlasta Chramostová) a oslovuje ji, snad po vzoru antických eposů, nebo pod vlivem knihy o Tibetu, již často cituje, jako oblačná, nebeská apod. Vše se změní ve chvíli, kdy se německá nacistická ideologie zachytí v koutku jeho srdce a on pochopí, že pro jeho árijskou krev je nebezpečím nejen jeho žena, ale i dvě děti a také celá řada českých spolupracovníků. 

Juraj Herz se ve své adaptaci držel základního protikladu Fuksova: Kopfrkingl, a to je na celém příběhu asi to nejděsivější, se představuje jako hodný, vlídný, kultivovaný maloměšťák, ovšem ve skutečnosti se z něj stává vraždící monstrum. Černobílé provedení, atmosférická a napětí vzbuzující hudba Zdenka Lišky, ale především fenomenální herecký výkon Rudolfa Hrušínského dělají z filmu jeden z nejlepších Herzových děl české kinematografie 60. let, což potvrzuje i cenu pro tvůrce od Filmové a televizní společnosti Trilobit. Smutné je, že v 70. letech, ve změněné politické realitě tzv. normalizace, naopak snímek znamenal pro některé autory zákaz umělecké činnosti. 

Režisér filmu navíc celý příběh navázal na několik výrazných tradic světové kinematografie. Velká část napětí filmu se odehrává v tichu, v hereckých výkonech, tím jako kdyby obrátil naruby principy chaplinovské grotesky: podivné grimasy a škleby, bizarní situace, to vše nevzbuzuje úsměv, ale hrůzu. Kontrast roztomilé řeči a děsivých činů se zase celý odehrává v obličeji hlavní postavy právě díky fantastickému výkony Rudolfa Hrušínského. Tímto vnitřním napětím se dostáváme někam do světa Hitchcockových děsivých můr i groteskních obrazů. A tak se uprostřed města, ve kterém vře spor mezi nacistickými pohůnky a českými vlastenci, zrodí vraždící bestie s roztomilou tváří, jíž padají za oběť všichni, kdo se právě Karlu Kopfrkinglovi zdají připomínat fakt, že jeho krev není jen čistě árijská...   

Obsazení

Režie

Juraj Herz 

Předloha

Ladislav Fuks (stejnojmenná kniha).

Scénář 

Ladislav Fuks, Juraj Herz.

Kamera

Stanislav Milota 

Hudba

Zdeněk Liška 

Hrají

Rudolf Hrušínský, Vlasta Chramostová, Jana Stehnová, Miloš Vognič, Ilja Prachař, Zora Božinová, Eduard Kohout, Jiří Lír, Dimitrij Rafalský, Jan Vlček, Václav Halama, Jiří Hálek, Václav Kotva, Míla Myslíková, Vladimír Menšík, Jiří Menzel, Václav Štekl, Nataša Gollová, Jindřich Narenta, Helena Anýžová, Jana Šulcová, Jan Řeřicha, Oldřich Vízner, Carmen Mayerová, Libuše Pešková, Růžena Vlčková, Eva Ulincová, Věra Vlčková, Rudolf Iltis, Josef Střecha, František Kubíček, Erich Fichtner, Jiřina Bílá, Jan Kraus, Alfred Růžička, Alena Balejová, Marie Hübschová, Pavla Břínková, Zuzana Rumlová, Olga Bušková, Jiřina Jandová, Karel Hovorka st., Karel Fiala, Miloslav Šindler, Jaroslav Toms, Václav Vodák, František Häusler, Radomír Hubáček, Helena Kotoučová, Jiří Kaftan, Theodor Kunst, František Poláček, Felix Černý, Karel Přinesdomů, Zdeněk Šmidrkal, Marie Rosůlková, Josef Kemr.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC