Smrtonosná past

Jestli jste si mysleli, že Vánoce se dají trávit pouze v kruhu rodinném u klidné večeře s rozsvíceným stromečkem, tak vás režisér John McTiernan vyvede okamžitě z omylu. V roce 1988 totiž přišel se skvělou akční podívanou Smrtonosná past (angl. Die Hard), která si okamžitě získala své skalní obdivovatele a dodnes platí za nepřekonanou klasiku svého žánru. Není se tedy co divit, že následovaly další čtyři pokračování Smrtonosná past 2 (1990), Smrtonosná past 3 (1995), Smrtonosná past 4 (2007) a Smrtonosná past: Opět v akci (2013).

Newyorský policista John McClane (Bruce Willis) by rád strávil Vánoce se svou ženou, a tak se za ní vydá do Los Angeles, ovšem na klidné svátky to zrovna nevypadá. Když se za ní jede na večírek do mrakodrapu japonského magnáta, zjišťuje totiž, že začala používat své rodné příjmení, a tak by ho zajímalo, co že se to vlastně děje. Dřív, než však zjistí, oč běží jeho ženě, připlete se mu do cesty banda teroristů vedená Hansem Gruberem (Alan Rickman), která by si pod stromeček ráda nadělila obsah firemního sejfu se šedesáti milióny, což se samozřejmě neobejde bez rukojmích. Jednou z nich se stává i Johnova žena, a tak kromě toho, že mu teroristé lezou krkem sami o sobě, rád by se také viděl ještě se svou ženou. Začínají tak krásné Vánoce prosvětlené výbuchy, ke všemu hraje salva z nejrůznějších zbraní a do toho si můžete vychutnat krásné ironizující poznámky Johna a Hanse. 

Smrtonosná past je doslova akčním koncertem, kde vše klape jak švýcarské hodinky – napětí je přesně odměřeno a dávkováno v pravý čas, speciální efekty jsou dech-beroucí, ovšem neokázalé, dále skvělý scénář a ta správná hudba jako podkres – prostě akční filmová lahůdka. Navíc Bruce Willis coby John McClane je naprosto excelentní. Není to úplně typický akční hrdina s tvrďáckým výrazem a dokonalou muskulaturou, ale je to spíš chlápek od vedle, který to čirou náhodou umí s kvérem a jeho rány i hlášky jsou vždy přesné. Tento akční film vás bude zaručeně bavit a možná zatoužíte po trochu pestřejších Vánocích.

Obsazení

Režie

John McTiernan

Předloha

Roderick Thorp (kniha)

Scénář

Steven E. de Souza, Jeb Stuart.

Kamera

Jan de Bont

Hudba

Michael Kamen

Hrají

Bruce Willis, Bonnie Bedelia, Alan Rickman, Paul Gleason, Reginald VelJohnson, Alexander Godunov, William Atherton, Hart Bochner, James Shigeta, Andreas Wisniewski, Clarence Gilyard Jr., Grand L. Bush, Wilhelm von Homburg, Robert Davi, Rick Ducommun, Anthony Peck, Mary Ellen Trainor, Dennis Hayden, Al Leong, Charlie Picerni, Rebecca Broussard.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC