Skins

Sitcom, jaký Velká Británie, ale nejen ona, už dlouho potřebovala. Po Beverly Hills 90210 by se mohlo zdát, že anglosaský, i když zde zejména ten americký svět středoškoláků je krásný, i když občas smutný, že je to prostor pro tříbení charakterů a že láska mezi dospívajícími vždycky nakonec zvítězí. Kromě jiného i tento zploštělý obraz se podařilo geniálně rozbít scénáristům, otci a synovi Bryanu Elsleymu a Jamiemu Brittainovi, kteří seriál napsali pro Company Pictures.

Skins nás zavádějí na ostrovy, do města Bristol. Tady se okamžitě zaplétáme do životů dospívajících středoškoláků. Ti ovšem neřeší jen své milostné pletky, ale jsou to skutečné postavy ze skutečného světa. Scénáristé se tak nebáli i v tomto prostředí otevřít takové otázky, jako jsou nefungující rodinné vazby, alkohol, drogy, násilí, či smrt.

A co je na tom nelepší, nejenže okamžitě oslovili celou řadu kritiků, takže Skins obdrželi Filmovou cenu Britské akademie, ale zafungovali i u obecenstva, pro které byli natočeni, u teenagerů. Příběh začíná neproblematicky. Na škole má výlučné postavení Tony Stone (Nicholas Hoult) – těží ze své popularity, ale zároveň se jí nebojí použít vždycky, když mu to přinese nějakou výhodu. Na druhou stranu jeho největším zájmem je ohlídat svou sestřičku Effy (Kaya Scodelario). Tony má svého nejlepšího kamaráda Sida (Mike Bailey). Ten představuje hodného, milého, ale také trochu neprůbojného chlapce, který, kromě jiného, vášnivě miluje Tonyho holku Michelle (April Pearson). 

Na vzájemných vztazích mezi těmito postavami, ale i celou řadou dalších, se tak rozjíždí realistický a svižný sitcom plný humoru, nadsázky, ale i smutku, bolesti a opravdových emocí. Když například seriál řeší duševní poruchy mládeže, nezajímá scénáristy jen deprese, ale věnují se i tak těžkým věcem, jako je třeba porucha přijímání potravy.

Zájem o seriál způsobil, že bylo nakonec natočeno 7 řad, do nichž se vešlo 61 epizod. Specifikem sitcomu se stal fakt, že herci se tu mění vždy po dvou sériích. Chcete-li tedy nakouknout pod pokličku života středoškoláků ve Velké Británii, lepšího průvodce budete hledat jen těžko.

Obsazení

Režie

Charles Martin, Harry Enfield, Esther Campbell, Owen Harris, Adam Smith, Philippa Langdale, Daniel O'Hara, Ben Caron.

Scénář

Bryan Elsley, Jamie Brittain, Ben Schiffer, Jack Thorne, Daniel O'Hara, Simon Amstell, Malcolm Campbell.

Kamera

Matt Gray, Steve Lawes.

Hudba

Fat Segal 

Hrají 

Kaya Scodelario, Jack O'Connell, Hannah Murray, Nicholas Hoult, Joe Dempsie, Mike Bailey, April Pearson, Will Merrick, Freya Mavor, Mitch Hewer, Larissa Wilson, Dev Patel, Luke Pasqualino, Klariza Clayton, Sofia Black-D'Elia, Lily Loveless, Kathryn Prescott, Lisa Backwell, Alexander Arnold, Megan Prescott, Ollie Barbieri, Sean Teale, Sam Jackson, Merveille Lukeba, Laya Lewis, Janet Montgomery, Ardal O'Hanlon, Hannah Britland, Jessica Sula, Mackenzie Crook, Daniel Kaluuya, Harry Enfield, Simon Day, Josie Lawrence, Olga Fedori, Rich Fulcher, James Buckley, Danny Dyer, Iddo Goldberg, Craig Roberts, Jenny Eclair, Maria Charles, Olivia Colman, Dakota Blue Richards, Hugo Speer, Matt King, Steve Toussaint, Matt Kane, Sebastian De Souza, Bill Bailey, Alistair McGowan, Clare Grogan, Chris Addison, Morwenna Banks, Fenella Fielding, Joe Prospero, Britne Oldford, Mariah Gale, Holly Earl, Adelayo Adedayo, Joe Cole, Ben Lloyd-Hughes, Jamie Brittain, Sarah Solemani, Olly Alexander, Liam Boyle, Lara Pulver, Peter Capaldi, Danny Szam, Elisa Lasowski, Perdita Avery, Alastair Mackenzie, Tim Key, Pauline Quirke, Chris Ashby, Sarah Lancashire, Tom Payne, Charles Early, Kevin Hudson, Charlotte Beaumont, Victoria Wicks, Stephen Walters, Jacqueline Tong, Esther Smith, Phil Cornwell, Antonia Clarke, Spencer Jones, Rupert Holliday-Evans, Kelly Brook, Brendan Patricks, Annette Badland, Giles Thomas, Sam Alexander, Amy Wren, Tom Meeten, Pooky Quesnel, Margaret John, Henry Garrett, Lucien Laviscount. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC