Simpsonovi

Dnes již kultovní animovaný americký seriál Simpsonovi (angl. The Simpsons) se poprvé objevil na obrazovkách v USA v dubnu 1987. Původně se jednalo o krátký dvouminutový skeč na americké televizní stanici FOX v rámci pořadu Show Tracey Ullmanové. Postupně bylo vytvořeno čtyřicet osm takovýchto vtipných dvouminutovek, které byly vysílány po následující dva roky.

V prosinci 1989 vznikl klasický dvacetiminutový díl nového seriálu Simpsonovi s názvem Vánoce u Simpsonových (angl. Simpsons Roasting on an Open Fire). Simpsonovi si okamžitě získali své diváky a stali se jedním z nejpopulárnějších seriálů vůbec, proto byli brzy po odvysílání prvních dílů přesunuti do hlavního vysílacího času. Za tvůrce seriálu, který přišel s hlavním námětem nefunkční rodiny, je považován režisér Matt Groening a seriál běží v produkci Jamese L. Brookse na televizi FOX dodnes. 

Simpsonovi se na amerických televizních obrazovkách objevují více než čtvrt století. Prozatím bylo odvysíláno dvacet šest řad s více než pěti sty sedmdesáti díly a na září 2015 již byla ohlášena dvacátá sedmá řada.  V České republice se seriál začal vysílat v lednu 1993 na České televizi, kde vydržel až do roku 2009. Tehdy koupila vysílací práva FTV Prima a od ledna 2010 jsou Simpsonovi k vidění na kanálu Prima COOL každý den. Premiéra připravované řady seriálu je v ČR plánována na rok 2016.

Nestárnoucí nefunkční rodinka žije ve Springfieldu, obyčejném městě, které se však stává dějištěm mnohdy neuvěřitelných příběhů. Autoři si totiž dávají záležet, aby v každém dílu parodovali aktuální události ze všech možných oblastí života. K hlavním postavám, bez nichž se neobejde žádná epizoda, tak patří natvrdlý a líný Homer se svou starostlivou ženou Mager a jejich děti raubíř Bart, hodná dívenka Líza a nevinné nemluvně Maggie. Jde o trochu bláznivou a přesto vlastně typickou americkou rodinu žijící na předměstí. K perličkám seriálu patří např. to, že se v něm pravidelně objevují slavné osobnosti, které sebe sami také dabují, a tvůrci si dávají záležet i na tom, aby se jednotlivé vtipy pokud možno neopakovaly, proto je např. úvodní gaučová scéna téměř pokaždé zcela jiná. 

V červenci roku 2007 vznikl také celovečerní film Simpsonovi ve filmu (The Simpsons Movie). 

Obsazení

Režie

Brad Bird, Chuck Sheetz, Pete Michels, David Silverm, … 

Scénář

Matt Groening, James L. Brooks, Sam Simon,...

Hudba

Arthur B. Rubinstein, Alf Clausen, Danny Elfman,...

Hrají

Dan Castellaneta, Julie Kavner, Nancy Cartwright, Yeardley Smith, Harry Shearer, Hank Azaria, Marcia Wallace, Pamela Hayden, Tress MacNeille, Russi Taylor, Phil Hartman, Joe Mantegna, Frank Welker, Kelsey Grammer, Jon Lovitz, Greg Berg, Albert Brooks, Alex Rocco, Charles Napier, James Earl Jones, George Takei, Pamela Reed, Zooey Deschanel,...

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC