Sherlock

Televizní seriál z produkce BBC se natáčí od roku 2010 a jde o moderní adaptaci původních detektivních románů sira Arthura Conana Doyla. Seriál je však zasazen do dvacátého prvního století. Televizní minisérie má zatím tři řady, poslední se objevila na obrazovkách v roce 2014. Je však již přislíbená i čtvrtá řada, na niž si však fanoušci budou muset ještě chvíli počkat, neboť je plánována až na příští rok, tedy 2016. Prozatím tak bylo odvysíláno devět epizod.

Hlavní tvůrce seriálu Steven Moffat se drží klasické předlohy aspoň z hlediska názvů epizod, ale všemu ostatnímu dává zcela nový háv. Postava Sherlocka (Benedict Cumberbatch) zůstává brilantně inteligentní, se smyslem pro detail a také s jistou mírou arogance v přístupu k okolnímu světu a společnosti. Cumberbatch však Sherlockovi dokázal vdechnout život, učinit z geniálního detektiva člověka, který je oprávněně nespokojený se svým životem a udělal z něj uvěřitelnou postavu, která nedokáže odolat žádné záhadě, takže řešení zločinů se pro něho stává výzvou i zábavou zároveň. V roli spolubydlícího a přítele doktora Watsona se představil Martin Freeman a jejich odvěkého nepřítele Jamese Moriartyho ztvárnil Andrew Scott. 

Seriál získal několik televizních cen a budí nadšení jak u kritiků, tak u fanoušků knižní předlohy. Všichni se shodují, že tvůrci v seriálu zachovali atmosféru tajemného Londýna i pověstný ostrovní humor, ovšem ze zbytku se jim podařilo vytvořit nikoli slušnou detektivku, ale skvělou moderní krimi. Vymoženosti dnešní doby seriálu nijak neškodí, neubírají vraždám a jejich řešení na tajemnosti, jak by se mohlo zdát, ale vše naopak ještě více komplikují. Obsedantní vztah Sherlocka k vraždám, který má vysloveně radost z jejich vyřešení není nijak přehnaný, karikovaný, ale působí naopak sympaticky. Diváky tak čekají napínavé příběhy, při nichž budou bezdechu sledovat, jak trochu temný Sherlock a ne zcela vyrovnaný Watson, kousek po kousku odhalují jednotlivé stopy a blíží se k zdárnému vyřešení případů. Nezbývá proto než doufat, že připravovaná čtvrtá série rozhodně nebude poslední. 

Obsazení

Režie

Paul McGuigan, Euros Lyn, Toby Haynes, Coky Giedroyc, Nick Hurran, Jeremy Lovering,Colm McCarthy.

Předloha

Arthur Conan Doyle (kniha).

Scénář

Mark Gatiss, Steven Moffat, Steve Thompson.

Kamera

Steve Lawes, Fabian Wagner, Matt Gray.

Hudba

David Arnold, Michael Price.

Hrají

Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs, Amanda Abbington, Rupert Graves,Andrew Scott, Mark Gatiss, Louise Brealey, Lars Mikkelsen, Philip Davis, John Sessions, Gemma Chan, Daniel Percival, Olivia Poulet, John Lebar, Russell Tovey, Lara Pulver, Zawe Ashton, Peter Brooke, Katherine Parkinson, Zoe Telford, San Shella, Chipo Chung, Will Sharpe, Peter Pedrero, Danny Webb, Peter Davison, Stephen Wight, Amelia Bullmore, Jeany Spark, Jonathan Aris, David Gant, Todd Boyce, Derren Brown, Lisa McAllister, Clive Mantle, Oona Chaplin, Tony Way, Lindsay Duncan, Nicholas Asbury, Victoria Wicks, David Fynn, Rosalind Halstead, Simon Kunz, Lauren Crace, Rick Warden, Daniel van der Molen, Alice Lowe, Malcolm Rennie, Rita Davies, Sharon Rooney, Alfred Enoch, Stefano Braschi, Stanley Townsend, Michael Müller, Bertie Carvel.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC