Šestý smysl

Jeden z nejlepších thrillerů novodobé kinematografie se dočkal nespočtu nominací na prestižní ocenění, ale zlatou sošku bohužel nezískal. Přitom by si ji zvláště dva hlavní představitelé zcela jistě zasloužili. I přes to patří Šestý smysl (angl. The Sixth Sense) k tomu nejlepšímu, co M. Night Shyamalan napsal a zároveň režíroval.

Vše začíná jedné noci doma u zkušeného psychologa Malcolma Crowea (Bruce Willis), který ve své koupelně zastihne bývalého pacienta. Ten je natolik zoufalý a zdrcený, že mu Crowe nedokázal pomoci, že jej postřelí a následně sám sebe zastřelí. O rok později se Crowe setkává s malým Colem Searem (Haley Joel Osment), který má neustále strach a straní se svému okolí, neboť jej spolužáci, ale i učitelé považují za blázna. Crowe nechce opakovat svou dřívější chybu a dělat unáhlené závěry, a tak se začne Coleovi věnovat a naslouchat mu. Práce mu však zabírá veškerý čas a se svou ženou se odcizil natolik, že spolu už nepromluví jediné slovo. O to víc se snaží pomoci Coleovi, který se mu svěří, že vídá mrtvé, tedy duchy, kteří ho děsí. Crowe ho přesvědčí, že je vidí zřejmě z nějakého důvodu a měl by jim možná zkusit pomoct. K překvapení obou tato léčba funguje, ovšem to není jediné překvapení, které na Crowea čeká. 

Tento skvělý thriller se stal okamžitě diváckým hitem, ale uspěl také u kritiků. Dnes je považován za klasiku svého žánru a zvláště z představitele malého Colea, Haleyho Joela Osmenta udělal dětskou hereckou celebritu. Trochu jinou polohu zde mohl předvést už ostřílený hollywoodský herec Bruce Willis, který je však v roli psychologa doktora Crowea naprosto bezkonkurenční a s malým Osmentem tvoří skvělý tandem. Mohlo by se zdát, že je Šestý smysl klasickou duchařinou, ale zásluhou překvapivé pointy se z tohoto filmu rázem stává doslova bomba, kterou si rozhodně budete chtít pustit znovu, neb nebudete věřit vlastním očím. 

Obsazení

Režie

M. Night Shyamalan

Scénář

M. Night Shyamalan

Kamera

Tak Fujimoto

Hudba

James Newton Howard

Hrají

Bruce Willis, Toni Collette, Haley Joel Osment, Olivia Williams, Donnie Wahlberg, Mischa Barton, Trevor Morgan, KaDee Strickland, M. Night Shyamalan, Angelica Page, Glenn Fitzgerald, Kate Kearney-Patch.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC