Senna

Kdo by neznal jednoho z nejslavnějších jezdců závodů Formule 1? Tvůrci dokumentárního filmu o Ayrtonu Sennovi vsadili právě na jeho oblíbenost a všeobecnou známost a natočili celovečerní dokument právě o tomto jezdci.

A řekněme rovnou, že je to dokument, který mnohdy funguje lépe než hraný film. Mapuje svět Formule 1 od chvíle, kdy se do ní Senna vřítil jako uragán. Popisuje, jak přišel z Brazílie do Evropy závodit, jak se v tomto talentovaném chlapci mísily ideály s odhodlaností, jak zpočátku absolutně nerozuměl politikaření uvnitř závodů. Před jeho úžasné sice, ale přece jen ještě ne jedinečné výkony v jeho první sezóně se dostáváme k těm dalším a rosteme spolu se Sennou ve velkého závodníka, až nastane první karambol kariéry, a to soupeření, nebo rovnou běsnění, které se ve stáji McLaren rozpoutá poté, co vedle sebe do kokpitu usedají A. Senna a A. Prost. Sledujeme, jak musí Senna překousnout první porážku a jak získává titul i díky tomu, že je A. Senna diskvalifikován.

To je první kontroverzní téma seriálu, čistota závodění. Dokument se ptá, nakolik je to ještě čistý sport a nakolik už jen ekonomické a politické dostihy.

V dokumentu sledujeme také Sennu v dobách jeho největší slávy a popularity, kdy zaujme především jeho silné vlastenecké a náboženské cítění. Když charakterizuje svůj styl závodění, velmi často se odvolává na to, že za sklem vozu má jakýsi intimní poměr s Bohem. Zároveň se ale dozvídáme, že vydělané peníze si nenechává jen pro sebe a se svou sestrou zakládá nadaci, která pomáhá brazilským dětem získat vzdělání. 

V závěru, až po onen nešťastný sloup, který naráz uťal famózní kariéru, se tvůrci pokoušejí otevřít ještě jedno téma, a tím je bezpečnost jezdců. Právě smrt A. Senny odstartovala velké změny ve Formuli 1 vedoucí k tomu, že se dnes jedná o sport mnohokrát bezpečnější, než na počátku 90. let. Škoda, že názory fenomenálního jezdce neslyšeli ti, kdo vládnou ve formuli dřív, nicméně takto máme k dispozici napínavý a zároveň intimní pohled do zákulisí jednoho z nejnebezpečnějších sportů na zemi.           

Obsazení

Režie

Asif Kapadia 

Scénář

Manish Pandey 

Kamera

Jake Polonsky 

Hudba

Antonio Pinto 

Hrají

Ayrton Senna (a.z.), Rubens Barrichello, Gerhard Berger, Ron Dennis, Damon Hill, Frank Williams, Nigel Mansell. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC