Sedm statečných

Westernová klasika, kterou snad zná každý. Příběh sedmi mužů byl původně inspirován známým Kurosavovým easternem, do něhož se režisér John Sturges doslova zamiloval a rozhodl se ho přenést do amerických reálií a na hollywoodské filmové plátno. Westernový fanoušci by Sedm statečných (angl. The Magnificent Seven) jistě nenazvali tím nejlepším westernem všech dob, ale tím nejznámějším a nejzábavnějším jistě ano.

Sturges zachoval vše, s čím pracoval i Kurosava, odvážné muže, hrdé bojovníky, bázlivé vesničany i poselství, že právě vesničané představují jedinou trvalou hodnotu, která vždy zůstává. Jediné, co vyměnil, jsou samurajské meče a místo nich se střílí z koltů a pušek, až uši zaléhají.

Zápletka se točí kolem chudých vesničanů, kteří celý rok v potu tváře dřou, aby jim nakonec banda mexických pistolníků vedených Calverou (Eli Wallach) téměř celou úrodu ukradla. Když se to několik let opakuje, rozhodnou se vesničané pro nákup zbraní a boj s bandity. V městečku narazí na pistolníka Chrise Adamse (Yul Brynner), který jim poradí, ať si raději najmou profesionály. Sám se tohoto úkolu ujme a podaří se mu sehnat dalších šest mužů, kteří jsou ochotni za dvacet dolarů vesničanům pomoci a utkat se Calverovými muži. 

Sedm statečných je skvělým westernem, plným drsných málomluvných mužů, kteří nosí kolty proklatě nízko u pasu a zahrávat si s nimi není radno. Napínavé přestřelky jsou odlehčeny scénami ze života ve vesnici, kdy se i nelítostní pistolníci uvolní a trochu pobaví. Ve filmu jsou tak i humorné scény, takže nejde o žádný striktní a vážný western. Tento film je opravdu zábavnou podívanou z divokého západu, se skvělým hereckým obsazením, výbornou atmosférou a tomu všemu kraluje Elmer Bernstein se svou hudbou. Sedm statečných jsou geniální poctou všem westernům.

Obsazení

Režie

John Sturges

Scénář

Walter Bernstein

Kamera

Charles Lang

Hudba

Elmer Bernstein

Hrají

Yul Brynner, Steve McQueen, Charles Bronson, James Coburn, Robert Vaughn, Brad Dexter, Horst Buchholz, Eli Wallach, Vladimir Sokoloff, Whit Bissell, John A. Alonzo, Victor French, Val Avery, Rosenda Monteros, Bing Russell, Joseph Ruskin, Rico Alaniz, Alex Montoya.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC