Sběratelé kostí

Kriminální seriál, který v sobě spojuje kouzlo vědeckých objevů, napínavé pátrání po obětech a vrazích, stejně jako komplikované a postupně se vyvíjející vztahy mezi hlavními charaktery.

V úvodu se setkáváme s bizarní scénou: v továrně, kde se recykluje odpad, je objeven předmět, který svádí k tomu považovat jej za zázrak: mezi kartóny papíru je nalezen obraz Panny Marie. Něco ale nesedí a tak je povolán zvláštní agent FBI Seeley Booth (David Boreanaz) a zpočátku až holmesovsky necitelná a vědecky přísná i přesná forenzní antropoložka, doktorka Temperance Brennanová (Emily Deschanel), které Seeley neřekne jinak, než Kůstka. Její odborností jsou totiž kosti a tkáně – i díky tomu je schopna identifikovat oběti zločinu i ze zbytků těl, nad kterými běžné kriminalistické metody zůstávají bezradně stát.

Tato dvojice zjistí, že nejde o zázrak, ale promyšlený zločin – obraz je totiž vlastně jen brutálně slisované lidské tělo do podoby dvojrozměrného obrazu. Roztáčí se vyšetřování, v jehož průběhu Kůstka identifikuje oběť a na konci je vrah dopaden.

Seriál nás tak zavádí mezi hrůzu a krvelačnost vykalkulovaných zločinů, ale především do prostředí laboratoří Jeffersonova institutu, kde tým vědců vedených právě Kůstkou pomáhá odhalovat zdánlivě neřešitelné případy. To, co dodává seriálu švih a spád, je především schopnost scénáristů nenechat své postavy zkamenět. Jejich charaktery se postupně vyvíjejí, sledujeme i rostoucí náklonnost mezi Kůstkou a Seeleyem, do toho zdatně sekundují i další vědečtí členové týmu, jako třeba prostořeká Angela Montenegro (Michaela Conlin), nebo třeba doktor Jack Hodgins (T. J. Thyne). Děj tak má své napětí dané žánrem krimi, zároveň ale, zejména v dialozích, nepostrádá humor. Je zábavné sledovat, jak Kůstka postupně ukazuje i svou lidskou tvář a mění se z robota na vědecké výzkumy v mnohovrstevnou a vlastně velice sympatickou, i když poněkud uzavřenou ženu.

A protože svět zločinu je skoro stejně tak bohatý, jako svět zvířectva a rostlinstva, je každý případ úplně jiný a na jeho vyřešení je potřeba nejen odborných znalostí, ale i kus intuice a důvěry ve schopnosti přátel z týmu. Drama boje mezi krutostí, zlobou a lidskostí může začít... 

Obsazení

Režie

Ian Toynton, Allan Kroeker, David Hugh Jones, Greg Yaitanes, Dwight H. Little, Sanford Bookstaver, Patrick R. Norris, ad.

Scénář

Noah Hawley, Stephen Nathan, Craig Silverstein, ad.

Hudba

Sean Callery 

Hrají

Emily Deschanel, David Boreanaz, Michaela Conlin, Eric Millegan, Ryan O'Neal, Željko Ivanek, Larry Poindexter, Katherine Ann McGregor, Patricia Belcher, T.J. Thyne, Said Faraj, Tracy Howe, K.D. Aubert, Alex Carter, David Gallagher, JoNell Kennedy, Morris Chestnut, Bokeem Woodbine, Rachelle Lefevre, Rachel Miner, Leonard Roberts, Stephen Fry, Matt Ross, Margaret Avery, Jason James Richter, Harry Groener, Penny Marshall, David Denman, Laz Alonso, Jose Pablo Cantillo, Adam Baldwin, Keri Lynn Pratt, Bahar Soomekh, Colby French, Bonita Friedericy, Erik von Detten, Kathy Lamkin, Johnny Lewis, Steve Braun, Alicia Coppola, Kristin Bauer van Straten, Leon Russom, Matt Battaglia, Aaron Paul, Michael Chieffo, Mark Harelik, Chris Hunter, Valarie Pettiford, Ariel Winter, Joe Cortese, Kacie Borrowman, Robert LaSardo, M.C. Gainey, A. J. Buckley, Naja Hill, Glenn Morshower, Tamara Taylor, Cameron Watson, Theo Rossi, Abigail Spencer, Ross McCall, Marlene Forte, Kevin Rankin, Darby Stanchfield, Adalia Braydon, Claire Coffee, Rochelle Aytes, Kristoffer Polaha, James Immekus, Hillary Tuck, Angel Oquendo, Jake Richardson, Rob Brownstein, Charles Porter, Anne Dudek, Deborah Zoe, Alain Uy, Jonathan Kowalsky, James Hiroyuki Liao, Sandra Purpuro, Colby Donaldson, Christina Cox, John Francis Daley, Tara Karsian, Patrick Fabian, Leah Pipes, Fay Wolf, Tarah Paige, Miles Heizer, Sam Jones III, Alex Hyde-White, Elizabeth Lackey, Whitney Anderson, Nathan Anderson, Gregory Scott Cummins, Gina Torres, Mike Gomez, Brando Eaton, Channon Roe, Rik Young, Brendan Fehr, Michelle Page, Tim Griffin, Tyrees Allen, Darren O'Hare, Jake Cherry, Indira Varma, Charles Parnell, Bruce Thomas, Jill Wagner, Austin O'Brien, Scott Alan Smith, Tania Raymonde, Ian Anthony Dale, Andrew Lawrence, Judith Hoag, Lorna Raver, Kyle Gallner, John DiMaggio, Sam Trammell, David DeLuise, Kalani Queypo, Tom Dugan, Cyndi Lauper, Michael Brandon, Salli Richardson-Whitfield, Kayla Ewell, Josh Sussman, Aimee Garcia, Deirdre Lovejoy, Rodney Rowland, Brian Gross, Matt Barr, Zooey Deschanel, Scoot McNairy, Benito Martinez, Ed Ackerman, Megan Paul, Judson Mills, Joel David Moore, Aurelia Scheppers, Brooke Josephson, Kaitlin Doubleday, Toby Hemingway, Kali Rocha, Sam Witwer, Linda Purl, Brandon Smith, ad.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC