Rocky

Každý, kdo chce někdy mluvit o filmech se sportovní tématikou, nemůže minout kultovní a základní snímek z boxerského prostředí, Rockyho. Sylvester Stallone tu v jednom snímku, ke kterému si napsal i scénář, vytvořil svůj vlastní obraz i kult. Zároveň jako by stanovil pravidla pro celou řadu dalších podobných snímků.

Příběh je poutavý i dojemný zároveň: zkrachovalá existence, bývalý boxer Rocky Balboa (Stalloneho role, ve které našel své skutečné herectví, založené nikoli pouze na svalech a práci těla, ale i na herectví a důrazu na psychologii postavy) v sobě snoubí dva postoje: na jedné straně je ve světě boxu známý se svou přezdívkou Italský hřebec a vybírá dluhy pro místní galérku, na straně druhé je v něm jemnost i citlivost muže, který dospěl. Proto se také pokouší navázat vztah s prodavačkou Adrian (Talia Shireová). Dělá to trochu neohrabaně, je přece jen spíše boxerem, než romantickým lamačem ženských srdcí, nakonec se mu to ale podaří, a tak se den před velkým finále může Adrian svěřit s tím, kým vlastně je. 

Ještě před tím je ale vyhozen z tělocvičny, údajně proto, že jako boxer skončil. Jenže co se nestane! Boj o titul mistra světa v těžké váze je ohrožen, protože vyzyvatel obhájce Apollo Creeda (Carl Weathers) se zraní. Jenže show musí pokračovat, a tak dá Apollo vyhlásit, že bude boxovat s kýmkoliv, jsme přece v Americe, zemi, kde má šanci každý. A právě přezdívka Italský hřebec nakonec ukáže na Rockyho.

A tak se začíná cesta za nalezením sebe sama, víry v sebe, i zdokonalení se v boxu. Z málem už rezignujícího Rockyho se stává skutečný Italský hřebec, který nechce být jen sparingpartnerem velkému boxerovi při jeho show, velké a dramatické finále, skutečný zápas nejen o titul mistra světa, ale i o svou důstojnost, právě začíná. Apollo Creed je velkým favoritem, po laxním začátku chápe, že bude muset skutečně boxovat, a tak dává v každém kole další a další nakládačku. Jenže Rocky ne a ne padnout k zemi...    

Obsazení

Režie

John G. Avildsen 

Scénář

Sylvester Stallone 

Kamera

James Crabe

Hudba

Bill Conti 

Hrají

Sylvester Stallone, Talia Shire, Burt Young, Carl Weathers, Burgess Meredith, Thayer David, Joe Spinell, Bill Baldwin, Stan Shaw, Tony Burton, Lloyd Kaufman, Michael Dorn, Frank Stallone, Pedro Lovell, George O'Hanlon, Arthur Tovey, Joe Frazier. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC