Řím

Seriál Řím je další ukázkou toho, že HBO má prostě nezpochybnitelný patent na kvalitní a svým způsobem novátorské historické seriály, které se dívají na známé události z nového pohledu. Navíc se HBO při produkci tohoto seriálu spojila jak s RAI, tak především s BBC, což v konečném výsledku znamená, že seriál se velmi citlivě drží historických reálií.

Děj nás zavádí těsně před počátek našeho letopočtu, do roku 52 před n. l., kdy se do Říma, v té době velkolepého centra světa, vrací vítězstvím nad Galy ověnčený Gaius Julius Caesar. To ale vůbec není po chuti senátorské aristokracii. Ta si příliš zvykla na svou moc nad městem. U prostřed tohoto dějinného mumraje se ocitají dva váleční veteráni, legionáři Lucius Vorenus (Kevin McKidd) a Titus Pullo (Ray Stevenson). Na jejich osudech a osudech jejich blízkých, ale i nepřátel, se rozvíjí velkolepá historická podívaná, která nabízí neotřelý pohled na jednu z kolébek evropské civilizace. 

Řím v tomto seriálu není jen místem velkých myšlenek a idejí, ale je také místem počmáraných špinavých zdí, intrik, klepů a drbů a - samozřejmě – také místem lásky a nenávisti. Dostáváme se Římu takříkajíc pod kůži, sledujeme jej zespoda, z pohledu obyčejných římských občanů a jejich žen. Pochopitelně, že si přijdou na své i věrní fanoušci HBO, takže i v Římě uvidíte dost akčních bitevních scén, stejně jako těch lechtivých.

Báječnou podívanou navíc korunují skvělé herecké výkony, což je o to zajímavější, že hlavní postavy ztvárnili vesměs méně známí angličtí herci. Kromě už zmiňovaných hlavních postav stojí za zmínku alespoň James Purefoy, který si z role Marka Antonia udělal skutečnou zábavu a to, jak si ji vychutnává, může divák oceňovat v každém pohybu, gestu, či replice.

Obsazení

Režie

Michael Apted, Allen Coulter, Jeremy Podeswa.

Scénář

Bruno Heller, William J. MacDonald, John Milius.

Kamera

Jonathan Freeman, Alik Sakharov.

Hudba

Jeff Beal 

Hrají

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Kerry Condon, James Purefoy, Ian McNeice, Lindsay Duncan, Tobias Menzies, Nicholas Woodeson, Kenneth Cranham, Indira Varma, David Bamber, Chiara Mastalli, Max Pirkis, Esther Hall, Ciarán Hinds, Rick Warden, Zuleikha Robinson, Guy Henry, Lyndsey Marshal, Camilla Rutherford, Allen Leech, Clive Riche, Graham McTavish, Simon Woods, Alex Wyndham, Ronan Vibert, Rafi Gavron, Allan Corduner, Cosimo Fusco, Lee Boardman, Karl Johnson, Tim Barlow, Lydia Leonard, Francesca Fowler, Paolo Paoloni, Vernon Dobtcheff, Edward de Souza, Paul Jesson, Abhin Galeya, Michael Culkin, Paola Lavini, Danny Midwinter, Bart Ruspoli, Nigel Lindsay, Richard Katz, Lorcan Cranitch, Adam Levy, Andrew Greenough, Jonathan Coy, Georgie Glen. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC