Requiem za sen

Ještě před Fontánou (2006), která otevřela ve filmu zajímavým způsobem otázku smrti, natočil Darren Aronofsky film podle literární předlohy Huberta Selbyho Jr., která vyšla už v roce 1978. A spojil se dokonce s jejím autorem při práci na scénáři. I proto je výsledek velice živý a především velice dnešní.

Odehrává se na jednom z nejznámějších míst USA, na Coney Islandu. Tady se proplétají osudy čtyř lidí, které svedla dohromady láska i náhoda. Nejstarší členkou je Sara Goldfarbová (Ellen Burstyn). Stárnoucí žena už nemá žádné velké ideály kromě jednoho: touží stát se hvězdou v televizní show a aspoň na chvíli ohromit Ameriku. Proto není divu, že se jí obrátí svět naruby ve chvíli, když je jí oznámeno, že byla vybrána, aby se jedné takové televizní podívané účastnila jako vystupující. Jejím první rozhodnutí vede k celé sérii komických i trapných výjevů: za svou životní metu teď považuje zhubnutí až do váhy téměř studentské, aby si mohla vzít své starodávné květované šaty. To ji vede k nejrůznějším dietám a později i jiným látkám, které si vpravuje do těla, jen aby svého snu dosáhla.

Její syn, Harry Goldfarb (Jared Leto) a jeho přítelkyně Marion Silver (Jennifer Connelly) na tom nejsou o mnoho lépe. Léčí se ze své závislosti a v nových a nových intervalech se pokoušejí vyrazit si cestu ven za něčím jiným, za nějakým pořádným už snem. Nakonec dostanou, se společným kamarádem Tyronem C. Lovem (Marlon Wayans) nápad: rozhodnou se nakoupit kvalitní herák a vytřískat balík na jeho prodeji. Samozřejmě, že věci nejdou tak,jakby si všichni představovali, a tak vidíme čtveřici lidí stále unaveněji se pokoušejících nějak se od svého do této chvíle zpackaného života zvednout.   

Asi nejpůsobivěji prožila svou postavu, Saru Goldfarbovou Ellen Burstyn, i proto byla v roce 2001 nominována na Oscara za hlavní ženskou roli.

Obsazení

Režie

Darren Aronofsky 

Předloha

Hubert Selby Jr.

Scénář

Darren Aronofsky, Hubert Selby Jr.

Kamera

Matthew Libatique 

Hudba

Clint Mansell 

Hrají

Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly, Marlon Wayans, Christopher McDonald, Louise Lasser, Mark Margolis, Ajay Naidu, Sean Gullette, Ben Shenkman, Keith David, Dylan Baker, Jimmie Ray Weeks, Lianna Pai, Darren Aronofsky, Hubert Selby Jr., Scott Franklin, Nina Zavarin. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC