Rain Man

Rain Man je film, který se stal hitem roku 1988, ovšem nikdy nezapadl, naopak patří ke klasice americké kinematografie dvacátého století. Jímavý příběh dvou bratrů získal hned čtyři zlaté sošky Oskara – za nejlepší film, režii, scénář a herce v hlavní roli. Především výkon Dustina Hoffmana se stal legendárním. Vědělo se, že se na roli pečlivě připravuje, ovšem že ji vystřihne takto mistrovsky, to nikdo nečekal. Jeho herecký kolega, Tom Cruise, však byl také výborný. Rain Man tak patří k jedněm z nezapomenutelných filmů kariéry obou herců.

Film vypráví příběh dvou bratrů, kteří o sobě neměli ani tušení. Spojí je až smrt jejich otce. Namyšlený Charlie Babbitt (Tom Cruise), prodejce aut, je vzteky bez sebe, když zjistí, že mu otec odkázal jen Buicka a zbylé tři milióny má dostat psychiatrická léčebna, v níž pečují o jeho staršího bratra Raymonda (Dustin Hoffman). Když se Charlie vzpamatuje z prvotního šoku, že nic nedostal a ke všemu má bratra, rozhodne se aspoň část dědictví získat, a tak unese Raymonda z léčebny. Raymond ovšem jako autista žije ve zcela jiném světě, potřebuje řád a pravidla, jakákoli změna ho přivádí k nepříčetnosti, což se málem stane, když ho Charlie nutí nastoupit do letadla. Raymond má totiž fenomenální paměť, a tak ví, kdy a jaké letadlo spadlo, proto nechce létat, a tak začíná jejich životní jízda.

Postupně se oba bratři začínají sbližovat, začínají rozumět jeden druhému. Jejich vztah se zpečetí při návštěvě Las Vegas, kde díky Raymondově paměti vyhrají desítky tisíc dolarů. Charlie si navíc začne vybavovat vzpomínky z dětství na bratra, které však byly hluboko zasuté a považoval je spíše za nějaké přeludy. Nakonec se rozhodne, že by se o Raymonda chtěl starat trvale, neb se mezi nimi během poměrně krátké doby, kterou spolu stráví, vytvoří silné pouto. Vše ale bude muset rozhodnout psychiatr, který se o Raymonda staral většinu jeho života.

Rain Man je velmi silným a emotivním příběhem, kterému kraluje Dustin Hoffman v roli autistického Raymonda. Tato dnes již filmová klasika by neměla nikomu uniknout, protože je to po všech stránkách naprosto excelentní film. 

Obsazení

Režie

Barry Levinson

Scénář

Ronald Bass, Barry Morrow.

Kamera

John Seale

Hudba

Hans Zimmer

Hrají

Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino, Lucinda Jenney, Bonnie Hunt, Michael D. Roberts, Ray Baker, Chris Mulkey, Barry Levinson, Beth Grant, Reni Santoni, Jake Hoffman, Archie Hahn, Ralph Seymour.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC