Prokletý ostrov

Děj tohoto dramatu je kombinací vynikající detektivky, psychologické sondy do tajných metod „umravňování“ duševně narušených lidí, i psychologické proměny hlavního hrdiny. To vše je ztvárněno v drsných a tajemných kulisách, takže má divák pocit, že v každé chvíli se může stát cokoliv. Zkrátka jde o film, od kterého se nedá odejít, ale po němž se vám v hlavě motá tolik otázek, že je velmi těžké dojít v klidu třeba jen na záchod.

Martin Scorsese snímek také velice dobře herecky obsadil, což platí zejména pro hlavní roli, Teddyho Danielse, detektiva, který přijíždí na ostrov, kde jsou za podivných okolností léčeni lidé, kteří mají na svědomí nejtěžší zločiny a jsou duševně nemocní. Detektiva, který se kromě pátrání musí vypořádat i se svou nedávnou minulostí vojáka, co na konci 2. sv. války osvobozoval koncentrační tábory, skvěle zahrál Leonardo DiCaprio, ale i ostatní role jsou vybrány výborně: hlavního lékaře, u něhož není jasné, jestli sám náhodou není psychopat, Dr. Johna Cawleyho zahrál s elegancí sobě vlastní Ben Kingsley, lékaře německého původu Dr. Jeremiaha Naehringa, u nějž zase máme pochybnosti, nepřinesl-li si teorii o proměně lidského vědomí právě z německých koncentráků, hraje Max von Sydow. No a v neposlední řadě parťáka hlavního hrdiny, z něhož se nakonec vyklube někdo úplně jiný, ztvárnil pro změnu Mark Ruffalo.

Kromě hereckých výkonů je mrazivá a napětím přeplněná podívaná doplněna také skvělou atmosférou podivného ostrova kdesi v oceánu, kde vládnou brutální poměry 50. let: strach z jakékoliv podoby šílenství, stejně jako strach z rudého, komunistického zla. Když se děj začne odvíjet, dojde, najednou, k zásadnímu obratu – divák na konci neví, kde je pravda a kdo je vinen, což jen umocňuje celkovou hororovost snímku, který rozhodně stojí za zhlédnutí, ale člověk by se na něj neměl dívat sám.  

Obsazení

Režie

Martin Scorsese 

Scénář

Laeta Kalogridis 

Kamera 

Robert Richardson 

Hrají

Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Max von Sydow, Michelle Williams, Emily Mortimer, Patricia Clarkson, Jackie Earle Haley, Ted Levine, John Carroll Lynch, Elias Koteas, Robin Bartlett, Christopher Denham, Nellie Sciutto, Joseph Sikora, Curtiss Cook, Raymond Anthony Thomas, Joseph McKenna, Ruby Jerins, Tom Kemp, Bates Wilder, Lars Gerhard, Matthew Cowles, Jill Larson, Ziad Akl, Dennis Lynch, John Porell, Drew Beasley, Joseph P. Reidy, Bree Elrod, Thomas B. Duffy, Ken Cheeseman, Steve Witting, Michael E. Chapman, Keith Fluker, Darryl Wooten, Michael Byron, Gary Galone, Gabriel Hansen, Cassity Atkins, Rob W. Gray, Alexander Hoffman, Robert Masiello, Danny Carney, Jeffrey Corazzini, Guy A. Grundy, Cody Harter, Daniel Lowney, Dan Marshall, Americo Presciutti, Eric Rollins, Skip Shea, Billy Silvia, Aidan Mitchell. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC