Přelet nad kukaččím hnízdem

Skvělá filmová adaptace slavného románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven dnes patří k tomu nejlepšímu, co filmové dvacáté století nabízí. Režisér Miloš Forman obsadil do hlavních rolí výborné herce, v čele s Jackem Nicholsonem, a tak nebylo pochyb, že se z filmu stane hit. Přelet nad kukaččím hnízdem (angl. One Flew Over the Cuckoo's Nest) získal devět nominací na Oskara a pět z nich proměnil, včetně nejlepší režie a herce v hlavní roli.

Film se odehrává stejně jako román v psychiatrickém zařízení Oregon State Hospital v Salemu ve státě Oregon. Této léčebně vládne tvrdou rukou vrchní sestra Ratchedová (Louise Fletcher), ovšem jen do té doby, než se k nim dostane zlodějíček a karetní hráč Randle P. McMurphy (Jack Nicholson), který souhlasí s hospitalizací, neb nechce do vězení. Domnívá se totiž, že v psychiatrické léčebně budou sice kolem krapet vyšinutí „spolubydlící“, ale jinak půjde o svého druhu hotelovou pohodu. Brzy po příchodu zjišťuje, jak moc se jeho představy lišily od reality. Začne tak válka mezi ním a sestrou Ratchedovou, neb Randle chce chlapům pobyt trochu zpříjemnit, zlidštit prostředí, v němž žijí.

Spřátelí se s mlčenlivým indiánským obrem, kterému neřeknou jinak než Náčelník (Will Sampson) a s ním také později naplánuje uprchnout. Mezi tím se mu však povede provést pár bláznivých kousků a narušit zaběhnutý režim léčebny. K Randleovým největším šokům však patří zjištění, že ostatní pacienti jsou v ústavu na vlastní žádost, tedy dobrovolně a mohou kdykoli odejít. On je však ve zcela opačné pozici, a tak se rozhodne uskutečnit svůj plán na útěk. Ještě před tím se rozhodne s hochy řádně rozloučit, podplatí jednoho z dozorců a uspořádá mejdan se vším všudy. Ten se však zvrtne, a tak se jim nepodaří utéct. Ráno je totiž zaměstnanci léčebny včele se sestrou Ratchedovou nacházejí opilé a spící na zdemolovaném oddělení. Navíc přistihnou koktavého Billyho (Brad Dourif) se ženou, který výhružku, že se o všem dozví jeho matka, nezvládne a podřízne si hrdlo. Na Randla je už všeho příliš a snaží se zákeřnou sestru uškrtit. Dozorci však stihnou zasáhnout.

Na nějaký čas Randle zmizí z oddělení, kde se vše vrátí do starých kolejí. Jednoho dne se však vrací, což Náčelníka rozradostní, vždyť má zpět svého starého parťáka. Jak se ale ukáže, z Randla zůstala jen vegetující tělesná schránka. Vrchní sestra dosáhla svého a Randle podstoupil lobotomii. Náčelníkovi se přítele zželí a než by ho měl nechat jen potupně existovat, udusí ho polštářem. Nakonec uskuteční jejich společný plán sám a z léčebny prchne. 

Skvělý a silný příběh o přátelství, lidskosti, ale také lhostejnosti a zlobě v člověku je naprosto strhující. Mnohým se sice nelíbil hyperbolický způsob, jímž byly vykresleny americké psychiatrické léčebny, ovšem ani to nezabránilo filmu uspět jak u kritiků, tak u diváků. Film naprosto přesně dávkuje veškeré emoce, střídá mrazivé obrazy nelidského světa, který ovládá jedna despotická sestra, s emotivními chvílemi obyčejné radosti. Vše navíc doplňují neustálé ironické poznámky Randla, který je v Nicholsonově podání prostě geniální. Kdo neviděl Přelet nad kukaččím hnízdem, měl by jít z kola ven.

Obsazení

Režie

Miloš Forman

Předloha

Ken Kesey (kniha)

Scénář

Lawrence Hauben, Bo Goldman.

Kamera

Haskell Wexler

Hudba

Jack Nitzsche

Hrají

Jack Nicholson, Louise Fletcher, Sydney Lassick, William Redfield, Brad Dourif, Christopher Lloyd, Will Sampson, Danny DeVito, Vincent Schiavelli, William Duell, Mews Small, Michael Berryman, Scatman Crothers, Mimi Sarkisian, Delos V. Smith Jr., Dean R. Brooks, Ted Markland, Nathan George, Mwako Cumbuka, Louisa Moritz, Peter Brocco, Saul Zaentz.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC