Predátor

Absolutní kultovka, jeden ze zakladatelů žánru akčních sci-fi, film, který dal vzniknout postavě, jež potom putovala celou řadou dalších filmů. Mimozemský tvor ochotný zabíjet lidi a využívající k tomu technologie, které člověk prozatím nemá k dispozici, se později objevil ve filmech jako Predátor 2, Vetřelec vs. Predátor a Vetřelci vs. Predátor 2, kromě toho se stal oblíbenou postavou jak v komiksech, tak i v nejrůznějších typech próz.

Příběh Predátora je vlastně dost banální. Zkušený mariňák se zkušenostmi z Vietnamu, major Alan 'Dutch' Schaefer (teprve v jeho roli potvrdil Arnold Schwarzenegger své dominantní postavení ve světě akčních filmů), je povolán na místo, které tvůrci nazvali Val Verde a situovali někam do střední, nebo jižní Ameriky. Rozhodně se natáčíme v džungli a samotný snímek se točil v Mexiku ve městě Puerto Vallarta a u archeologické destinace Palenque.

Dutch tady má se svou jednotkou osvobodit zajatce povstalců, což mu sděluje jeho přítel z vietnamské války, dnes agent CIA Dillon (Carl Weathers). Jakmile ale jednotka dojde do tábora, zjistí, že zajatci byli agenti CIA, a že po nich zůstala jen různě znetvořená těla. Na místě najdou Annu (Elpidia Carrillo), která jakousi souhrou náhod přežila. Dutch tedy postupně velí k ústupu k vrtulníku, ovšem jeho jednotku kosí neznámá a obrovská síla. Když už zůstává jen Dutch a Anna, pošle ji k vrtulníku a sám si lehá do bahna. Tak nevědomky zjistí, že tajemný lovec lidí, Predátor, neumí člověka nalézt, pokud je překryt vrstvou bláta. Dochází na rozhodující souboj...  

Film představoval na svou dobu takové zjevení, že i při poměrně skromném rozpočtu 18.000.000 $ vydělal 98 267 558 $.

Obsazení

Režie

John McTiernan 

Scénář

Jim Thomas, John Thomas.

Kamera

Donald McAlpine 

Hudba

Alan Silvestri 

Hrají

Arnold Schwarzenegger, Carl Weathers, Elpidia Carrillo, Bill Duke, Jesse Ventura, Sonny Landham, Richard Chaves, R. G. Armstrong, Shane Black, Kevin Peter Hall, Sven-Ole Thorsen. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC