Přátelé

Seriál, který překonal své žánrové zařazení a z pořadu určenému k oddychu a pobavení se stal kulturním fenoménem, který ovlivnil nejrůznější složky života. Přitom se zdá mít zcela banální zápletku: šest kamarádů, přátel, spolu bydlí v jednom domě a společně prožívají svá milostná i životní zklamání, svatby, rozvody, vyhazovy i povýšení v práci.

Seriál je označován za nenapodobitelný zejména proto, že ve své době ukázal zcela nový způsob života v americké společnosti. Do té doby byla základem tradiční rodina, s dětmi, manželkou, rodiči a tetami. Tuto původní rodinu si ale hrdinové seriálu (stejně jako velká část mladých Američanů a Američanek 90. let) nahradí právě přáteli -  a tak žijí v komunitě, která má vlastně všechny znaky rodiny.

Seriál se stal takovým fenoménem, že v něm v různých epizodách působili herci i herečky těch nejslavnějších jmen, za všechny uveďme alespoň jména jako Brad Pitt, Julia Roberts, George Clooney, Jean-Claude Van Damme, Danny DeVito, Bruce Willis, Charlie Sheen a řadu dalších.

Kromě skvělých situačních gagů a komických vět, které se staly součástí běžné mluvy (i dnes ještě můžeme při navazování známosti zaslechnout známou koketní Joyeho větu: „Tak co, jak to jde?“), je seriál výjimečný schopností scénáristů rozvíjet a věrohodně proměňovat charaktery hlavních hrdinů. Kdo vlastně jsou Přátelé? Rachel Greenová (Jennifer Aniston) je milovnice módy, a také se jí nakonec podaří v tomto odvětví pracovat. Kuchyni zbožňuje a ovládá Courteney Cox jako Monica Gellerová. Někdy zmatený, někdy velice romantický, vždy ale přemýšlivý je Ross Geller (David Schwimmer), který to z paleontologa v městském muzeu dotáhne až na profesora na univerzitě. Nositelem spíš naivního, prvoplánového humoru je herec Joey Tribbiani (Matt LeBlanc), který má jen dvě touhy: ženy a slávu ve filmu. Zdánlivě pragmatický a suchý, v jádru ale romantický a výbušný je Chandler Bing (Matthew Perry). A ztřeštěnou šestkou do party je Phoebe Buffayová (Lisa Kudrow). Myslím, že už nikdy v dějinách filmových seriálů neuslyšíte nikoho tak šíleně hrát na kytaru a předvádět něco, co jen velmi vzdáleně připomíná zpěv. 

Přátelé ale neznamenaly jen deset let společného natáčení a doživotní zajištění pro hlavní protagonisty, ale změnily kulturní mapu: kavárna, ve které se scházeli, v seriálu Central Perk, se stala značkou dobrého místa pro setkávání a dnes jich po světě existuje několik desítek, jedna z nich je i na Broadwick Street v londýnském Soho. Účes Jennifer Aniston nazvali kadeřníci po celém světě jako Rachel a v devadesátých letech byl k vidění snad v každém státě,  a tak by se dalo pokračovat, zkrátka: Přátelé byli, jsou a budou jenom jedni. 

Obsazení

Režie

Kevin Bright, Gary Halvorson, Michael Lembeck.

Scénář

David Crane, Marta Kauffman, Ted Cohen.

Hrají

Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer, James Michael Brad Pitt, Tyler, Elliott Gould, Christina Pickles, June Gable, Jane Sibbett, Paul Rudd, Helen Baxendale, Julia Roberts, Jessica Hecht, Giovanni Ribisi, Tom Selleck, Lauren Tom, Eddie Cahill, Hank Azaria, Mitchell Whitfield, Steven Eckholdt, Paget Brewster, Debra Jo Rupp, Maggie Wheeler, Jon Favreau, Morgan Fairchild, Charlie Sheen,Tate Donovan, Elle Macpherson, Alexandra Holden, Anna Faris, Michael Rapaport, Bonnie Somerville, Dermot Mulroney, Adam Goldberg, Teri Garr, Aisha Tyler, Bruce Willis, Cynthia Mann, Kathleen Turner, Reese Witherspoon, Danny DeVito, Jeff Goldblum, George Clooney, Brooke Shields, Mike Hagerty, Alec Baldwin, JoNell Kennedy, David Arquette, Sherilyn Fenn, Jon Lovitz, Ben Stiller, Jean-Claude Van Damme a další.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC