Počátek

Unikátní snímek, který si pohrává se sny, realitou a jejich prolínáním i vrstvením vzešel ze spolupráce studia Warner Brothers a režiséra Christophera Nolana. Ten napsal scénář o zloději snů již v roce 2001, ale rozhodl se, že nejdříve nasbírá nějaké zkušenosti, než se pustí do komplikovaného příběhu. Když se k tématu vrátil, měl za sebou veleúspěšného Temného rytíře (2009), který mu dosti ulehčil propagaci nového snímku. Počátek (angl. Inception) se stal jedním z nejúspěšnějších snímků roku 2010, o čemž svědčí i čtyři zlaté sošky Oskara.

Komplikovaný příběh se odehrává v několika časových úrovních – v realitě, ve snu i ve snu ve snu. Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) a jeho parťák Arthur (Joseph Gordon-Levitt) jsou totiž profesionální špióni, kteří se specializují na krádeže tajných informací. Ovšem nejde o ledajaké informace, musí ukrást myšlenku z podvědomí. Cobb je mistr ve svém oboru a stal se velmi vyhledávaným špiónem velkých korporací. Nyní na ně však čeká komplikovanější práce, nemají totiž nic ukrást, ale naopak vložit. Musí se pokusit vnuknout myšlenku někomu jinému, aby mohli změnit běh věcí. Cobb ví, jak je vše riskantní, přesto se rozhodne do akce jít.

Ve filmu se neustále střídají nejrůznější časové roviny, nejen sny a realita, ale mísí se sem i vzpomínky. Část snímku je proto věnována trochu popisnějšímu vyprávění, jak vše funguje, kdo může sny a jak ovlivňovat, vystavět, řídit. Rozjezd je tedy trochu pomalejší, ale jakmile začne akce vkládání myšlenky, vše se rozjede na plné obrátky. Ve filmu jsou k vidění skvělé speciální efekty, fascinující hra nejen s myšlenkami, ale i s fyzikálními zákony, neboť ve snu je přeci možné všechno. Skvělé herecké výkony všemu dodávají ještě větší šťávu.

Nolan je režisér, který umí příběhy vyprávět živě, umí pracovat s atmosférou, vždy přesně ví, co od filmu očekává, a tak je divák vždy nadšený. To, co předvedl v Počátku, však předčí fantazii většiny lidí. Film jede jako dobře promazaný stroj, bravurní střih, výborná kamera a skvělá hudba, dělají z Počátku jeden z nejlepších a rozhodně nejzajímavějších filmů posledních let, který vám ani po té, co skončí, rozhodně nepůjde z hlavy. 

Obsazení

Režie

Christopher Nolan

Scénář

Christopher Nolan

Kamera

Wally Pfister

Hudba

Hans Zimmer

Hrají

Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Marion Cotillard, Ken Watanabe,Tom Hardy, Dileep Rao, Cillian Murphy, Michael Caine, Tom Berenger, Pete Postlethwaite, Lukas Haas, Taylor Geare, Talulah Riley, Michael August, John Ceallach, Ryan Hayward, Nicole Pulliam, Tohoru Masamune, Earl Cameron.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC