Pianista

O tom, že i v evropské produkci mohou vznikat dokonalé filmy, a to i ty, které se vypořádávají s fenoménem 2. sv. války svědčí i děsivý, ale zároveň umělecky zcela dokonalý snímek vycházející ze skutečného příběhu Pianista.

Před téměř sedmdesáti lety (v r. 1946) vydal Władysław Szpilman, geniální polský klavírista židovského původu, své vzpomínky na utrpení ve Varšavském ghettu, ale i reportáž o tom, jak byla Varšava zničena a ničena během krvavého Varšavského povstání. 66 let po jejím prvním vydání se díla scénáristicky ujal Ronald Harwood a pro režiséra, kterým byl Romana Polanski, z něj udělal scénář k filmu.

Vznikl tak jímavý, ale především přesný, a proto i krutý záznam o zvěrstvech, kterých je člověk na člověku schopen. Władysław Szpilman (Adrien Brody za tuto roli zcela po právu získal Oscara, protože udržet tak velké a silné emoce na uzdě a odehrát takto turbulentní životní příběh s civilní jemností, to je už herecké mistrovství) je geniální klavírista z bohaté židovské rodiny, bohužel se ale narodil do špatné doby. Na jeho osudech sledujeme postupné umenšování práv Židů v okupovaném Polsku a nakonec sledujeme i pochody do Varšavského ghetta. Před nimi ale Władysław Szpilman utíká a téměř po celou dobu války se mu jaksi daří skrývat se na nejrůznějších místech, a to až do jatek Varšavského povstání. I ty ale nesledujeme očima zapáleného vlastence a houževnatého bojovníka, ale vystrašeného pianisty, jen průzorem jeho úkrytu. 

Władysław Szpilman je před koncem války objeven německým důstojníkem Wehrmachtu Wilmem Hosenfeldem (Thomas Kretschmann). Ten ale si uvědomuje, že válka směřuje ke svému jednoznačnému cíli, a tak se snaží alespoň na tomto jednom osudu Žida vykoupit své svědomí a všemožně mu pomáhá. Obraz války, ukázaný na příkladu člověka, který se celý chtěl obětovat ve prospěch umění, ukazuje snad s ještě větší intenzitou, jak nesmyslným podnikem toto masové vraždění bylo.           

Film byl kritikou po zásluze oceněn, obdržel Zlatou palmu na Filmovém festivalu v Cannes, dále dva Oscary, jednoho bral pro sebe sám herec Adrien Brody za herecký výkon v hlavní roli.

Obsazení

Režie

Roman Polanski 

Předloha

Władysław Szpilman 

Scénář

Ronald Harwood 

Kamera

Paweł Edelman 

Hudba

Wojciech Kilar 

Hrají

Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Michał Żebrowski, Frank Finlay, Maureen Lipman, Emilia Fox, Ed Stoppard, Wanja Mues, Daniel Caltagirone, Joachim Paul Assböck, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Bargiełowska, Andrew Tiernan, Katarzyna Figura, Axel Prahl, Marian Dziędziel, Paweł Małaszyński, Andrzej Zieliński, Ronan Vibert, Borys Szyc, Maja Ostaszewska, Ruth Platt, Popeck, Andrzej Pieczyński, Cezary Kosiński, Andrzej Blumenfeld, Udo Kroschwald, Krzysztof Pieczyński, Joanna Brodzik, Zofia Czerwińska, Andrzej Szenajch, Lech Mackiewicz, Piotr Siejka, Paweł Burczyk, Tadeusz Wojtych, Rafał Mohr, Jarosław Kopaczewski, Thomas Lawincky. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC