Perníkový táta

Perníkový táta (angl. Breaking Bad) byl vysílán v sezónách 2008 až 2013 a během této doby se stal jedním z nejoblíbenějších seriálů ve Spojených státech, ale i jinde ve světě. Poslední série dokonce patřila k pirátsky nejstahovanějším seriálům, podobně jako tomu bylo například s Hrou o trůny. Kromě přízně diváků byl seriál oceněn i odborníky, když získal dvě ceny Emmy.

Perníkový táta se odehrává v Novém Mexiku v USA, kde žije středoškolský učitel chemie Walter White (Bryan Cranston), jemuž diagnostikují rakovinu plic ve třetím, tedy posledním stadiu. Walter se rozhodne, že ve zbývajícím čase se pokusí co nejlépe finančně zajisti rodinu – svou těhotnou manželku a postiženého Walta Jr. Jako zdatný chemik se spojí se svým bývalým studentem Jesse Pinkmanem (Aaron Paul) a začnou svérázné podnikání, výrobu a distribuci pervitinu. 

Walter s Jessem se postupně stále více zaplétají s dalšími dealery a pronikají hloub a hloub do prostředí drogového obchodu a mafie. Z počátku se jim daří poměrně dobře zboží prodávat a také tajit výrobu, perník vaří v karavanu v poušti za městem s laboratorním vybavením, které Walt ukradl ve škole. Samozřejmě nic nejde hladce do nekonečna a v okolí se rozkřikne, že v rajónu je nový vařič kvalitního zboží, na něhož má políčeno i Waltův švagr pracující pro DEA (protidrogový úřad).  

Seriál je fanoušky hodnocen jako  nejlepších seriál všech dob, neboť se tvůrcům podařilo velmi dobře propojit svět drog a zločinu s humorem a sarkasmem. Perníkový táta vás tak dokáže pobavit, ale také pořádně našponovat nervy v očekávání příštích událostí. Nejde o žádné laciné krimi s přesně odměřenými vtipnými hláškami, jako spíše o satirický obraz světa a člověka v zoufalé životní situaci. Herecké výkony hlavních představitelů jsou skvělé, postavy uvěřitelné, jejich jednání logické, tudíž máte pocit, že se ocitáte v reálném světě, že se nedíváte jen na fiktivní příběh. Perníkový táta není seriál, který by vás měl dovést k nějakému moralizování a rozdělování hrdinů na ty dobré a zlé, je to jen skvělá podívaná na naprosto nepravděpodobného hrdinu, který nakládá se životem, jak umí. Navíc jde o seriál vyznačující se lepší filmovou kvalitou než většina filmů, jež lze v současnosti vidět. Prostě pecka, která vás odvaří.

Obsazení

Režie

Adam Bernstein, Jim McKay, Tricia Brock, Bronwen Hughes, Tim Hunter, John Shiban, Rian Johnson, Vince Gilligan, Terry McDonough, Sam Catlin, Phil Abraham, Michelle Maxwell MacLaren, David Slade.

Scénář

 Vince Gilligan, Sam Catlin.

Kamera

John Toll, Reynaldo Villalobos, Nelson Cragg.

Hrají

Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn, Dean Norris, Betsy Brandt, RJ Mitte, Giancarlo Esposito, Jesse Plemons, Bob Odenkirk, Steven Michael Quezada, Jonathan Banks, Krysten Ritter, Christopher Cousins, Mark Margolis, Raymond Cruz, Louis Ferreira, Bill Burr, Jeremiah Bitsui, John de Lancie, David Costabile, Maximino Arciniega, Tess Harper, Jessica Hecht, Jere Burns, Danny Trejo, Emily Rios, Sam McMurray, Grizelda Quintana, Adam Godley, Seri DeYoung, Dale Dickey, Louis Herthum, Michael Shamus Wiles, Loren Haynes, Lora Martinez-Cunningham, Nate Mooney, Caleb Landry Jones, Ryan Lee, Maurice Compte, Blake Berris, Laura Fraser, Frederic Doss, Carmen Serano, Matthew Page, Juliet Lopez, Steven Bauer, Carl Savering, Drew Waters, Kyle Bornheimer, Paul J. Porter, Damon Herriman, Jolene Purdy, Julia Minesci, Kevin Rankin, Keith Jardine, Matt Jones, Phil Duran, Michael Bofshever, Charles Baker, Luis Moncada, Daniel Moncada, Marius Stan, Ray Campbell, Robert Forster, Jamie McShane, Jeremy Howard, Hank Rogerson, David Ury, James Martinez, Tait Fletcher.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC