Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

Tento kasovní trhák rozpoutal na počátku nového tisíciletí opětovný zájem o skvělou fantazy trilogii Pán prstenů od J. R. R. Tolkiena, o níž se dlouho tvrdilo, že je nepřevoditelná na filmové plátno, že Tolkienův svět je tak krásný i děsivý, jeho vize velkolepé, svět rozmanitý, že tohle hraný film jednoduše nemůže zvládnout.

V roce 2001 však všem vytřel zrak novozélandský režisér Peter Jackson, když do kin doslova vtrhl s prvním dílem trilogie Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (angl. The Lord of The Rings: The Fellowship of the Ring).

V malebném Kraji, domově hobitů, si klidného stáří užívá i hobit Bilbo (Ian Holm) spolu se svým synovcem Frodem (Elijah Wood). Bilbo kdysi našel obyčejný a přece čímsi zvláštní prsten, který má nyní Frodo zdědit na velkolepé narozeninové oslavě svého strýce. Tu si nenechá ujít ani jeho dávný přítel čaroděj Gandalf (Ian McKellen), který však má zlé tušení, že Bilbův prsten umí víc, než jen nechat svého pána na chvíli zmizet. Kdysi dávno byl ukut Jeden prsten, který vládl všem, ovšem jeho pán o něj přišel v ohromné bitvě, v níž byl poražen a od té doby vládl ve Středozemi klid a mír, všichni měli totiž zlovolný prsten za nenávratně ztracený. 

Zlo ale opět začíná nabývat na síle a Pán Prstenů Sauron (Sala Baker) chce zpět získat svůj Prsten, který by mu pomohl ovládnout Středozemi. Gandalfovo zlé tušení se potvrdilo, a proto je nutné dostat prsten i Froda, který je nyní jeho pánem, do bezpečí Roklinky, elfí osady, kam Sauronova moc nesahá. K Frodovi se na dobrodružnou výpravu přidávají i jeho přátelé z Kraje, Sam (Sean Astin), Pipin (Billy Boyd) a Smíšek (Dominic Monaghan). Brzy jim je však jasné, že nepůjde jen o obyčejný výlet, ale něco mnohem vážnějšího. Záhy se jim v patách totiž ocitnou Černí jezdci, Nazgûlové, a veselým hobitům začíná jít o život. Zachrání je až tajemný hraničář, který se představí jako Chodec (Viggo Mortensen). Pomůže malým hobitům do Roklinky, kde už čeká Gandalf a také zástupci lidí, elfů a trpaslíků. Všichni se usnesou, že jedinou možností, jak zachránit Středozem před zlem, jež stále sílí za hradbami Mordoru, je Prsten zničit v Hoře Osudu, kde byl ukut. 

Začíná se tak nebezpečná výprava, na níž to nejtěžší břímě na sebe bere malý, ale odvážný Frodo, donést prsten do Mordoru a k němu se přidávají jeho hobití přátelé, čaroděj Gandalf, Chodec, neboli Aragorn, Boromir (Sean Bean), syn správce lidské říše Gondor, sličný elf Legolas (Orlando Bloom) a typický trpaslík Gimli (John Rhys-Davies). Vzniká Společenství prstenu, na něž čeká nelehká a zdlouhavá cesta, plná nebezpečí, dávných příšer a hlavně skřetů. Její úspěch přitom závisí na tom nejmenším človíčkovi, hobitovi Frodovi. 

Pán Prstenů je velmi silným příběhem nejen o hrdinství, ale také o síle přátelství a pevnosti ideálů a víry v ně. Tolkien vše zaznamenal na stovkách stran, kde vytvořil kouzelný i zrádný svět plný neuvěřitelných bytostí. Jacksonovi se tohle všechno podařilo dostat také na filmové plátno, jeho adaptace zůstává věrná své knižní předloze, takže na své si přijdou všichni fanoušci tohoto neuvěřitelně silného dobrodružného příběhu. 

Obsazení

Režie

Peter Jackson

Předloha

John Ronald Reuel Tolkien (kniha)

Scénář

Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson.

Kamera

Andrew Lesnie

Hudba

Howard Shore

Hrají

Elijah Wood, Ian McKellen, Noel Appleby, Viggo Mortensen, Sean Astin, Cate Blanchett, Sean Bean, Liv Tyler, John Rhys-Davies, Billy Boyd, Dominic Monaghan, Orlando Bloom, Christopher Lee, Hugo Weaving, Ian Holm, Marton Csokas, Craig Parker, Andy Serkis, Ian Mune, Lawrence Makoare, Harry Sinclair, Elizabeth Moody, Peter Jackson, Bill Johnson, Billy Jackson, Bret McKenzie, Sala Baker, Alan Howard, Shane Rangi, Sabine Crossen.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC