Pán prstenů: Návrat krále

Poslední, třetí díl trilogie Pán prstenů režiséry a scénáristy Petera Jacksona. Před ním byly natočeny snímky Společenstvo Prstenu (2001) a Dvě věže (2002).

Opět se dostáváme do tajemstvími opředeného světa Středozemě a znovu sledujeme, jak skupinka několika bojovníků, nakonec omezené de facto jen na hlavní dvojici, Froda Pytlíka (Elijah Wood) a Samvěda (Sama) Křepelky (Sean Astin) odolává síle zla a putuje do samého středu země Mordor. John Ronald Reuel Tolkien se tímto románem chtěl vypořádat s rostoucí hrozbou Adolfa Hitlera, a cosi z tíživé atmosféry absolutního, nelidského zla je přítomno i v temných skalách fikčního světa tohoto dílu.

Mladí hobiti jsou opuštěni, protože jejich dosavadní průvodci, Čaroděj Gandalf (Ian McKellen), elf Legolas (Orlando Bloom) a trpaslík Gimli (John Rhys-Davies) spěchají s dědicem trůnu Aragornem (Viggo Mortensenn) pomoc zemi Gondor, která odolává ohromnému Sauronovu vojsku. S hobity tak putuje, alespoň před tím, než vejdou do samého středu hory, jen Glum (Andy Serkis). 

I v tomto díle si přijdou na své diváci obdivující krásu Novozélandských hor v prvních dvou dílech, i tady budou svědky velkolepé bitvy, tentokráte o Gondor, navíc se tu v dobrém světle ukážou i obrovské, staleté stromy, entové, jejichž vůdci propůjčil hlas John Rhys-Davies. I v tomto díle se nic nemění na tom, že Arwen, dcera krále elfů Elronda (Liv Tyler), je ochotná obětovat svou dlouhověkost za lásku k Aragornovi. takže zatímco děj prudce směřuje po svých cestách k bitvám i milostným vzplanutím, ten hlavní souboj, souboj o budoucnost Středozemě a především souboj se zlem uvnitř sebe, nakonec musí svést Frodo sám.  

Tak dokonalá podívaná nemohla nechat klidné ani filmové kritiky, a film v roce 2009 obhájil všech 11 nominací na Oscary (nejlepší film, režii, adaptovaný scénář, hudbu, píseň, vizuální efekty, výpravu a dekorace, návrh kostýmů, masky, střih zvukových efektů). Kromě toho obdrželi tvůrci i čtyři Zlaté glóby, pět cen BAFTA, dvě MTV Movie Awards, dvě Ceny Grammy a devět Saturn Awards.

Obsazení

Režie

Peter Jackson 

Předloha

John Ronald Reuel Tolkien. 

Scénář

Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson.

Kamera

Andrew Lesnie 

Hudba

Howard Shore 

Hrají

Elijah Wood, Noel Appleby, Billy Boyd, Dominic Monaghan, Sean Astin, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Orlando Bloom, Liv Tyler, Christopher Lee, Cate Blanchett, John Rhys-Davies, Bernard Hill, Brad Dourif, Miranda Otto, Marton Csokas, Hugo Weaving, Karl Urban, Sean Bean, David Wenham, John Noble, Andy Serkis, Bruce Spence, Peter Jackson, Lawrence Makoare, Billy Jackson, Bret McKenzie, Sala Baker, Joel Tobeck, Alan Howard, Peter Tait, John Bach, Ian Holm, Bruce Hopkins, Pete Smith, Jed Brophy, Bruce Phillips, Shane Rangi, Harry Sinclair, Ali Astin. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC