Osvícení

Co se stane, když se spojí spisovatelský král žánru hororu Stephen King, scénárista a režisér kultovních snímků 2001: Vesmírná odysea (1968) a Mechanický pomeranč (1971) Stanley Kubrick a geniální herec schopný zahrát jakoukoli roli Jack Nicholson? Vyroste film, ze kterého mrazí i po pětatřiceti letech a u nějž vůbec nevadí, že svět filmových triků a efektů je dávno někde jinde.

Jack Torrance je spisovatel, který prostě potřebuje vypadnout někam daleko od lidí, aby mohl dopsat svou knihu. Jakmile zjistí, že v horském hotelu Overlook hledají správce na zimní období, kdy je hotel uzavřen, zajásá a hned se rozhodne, že se tam i s celou rodinou přestěhuje. Jeho manželka Wendy Torrancová (Shelley Duvall) proti tomu v zásadě nic nemá, kdo ale nadšený rozhodně není, je jejich syn Danny (Danny Lloyd). Ten totiž je obdařen schopností vidět do budoucnosti i minulosti, a tak přímo cítí, že s hotelem něco není v pořádku. 

Když se ale otec se Stuartem Ullmanem (Barry Nelson), majitelem hotelu dohodne, nedá se zřejmě nic dělat. Chlapec se alesetkává s člověkem, který pro něj nakonec bude znamenat záchranu, s Dickem Hallorannem (Scatman Crothers). Ten totiž je v hotelu kuchařem a je obdařen stejnými schopnostmi, jako Danny. I když mu Danny moc nevěří, přesto jej důrazně varuje, aby nevstupoval do tajemného pokoje číslo 237. 

Nakonec ale všichni odjíždějí a rodina osiří. V té chvíli Danny, do té doby mluvící téměř výhradně se svým panáčkem Tonym, začne pozorovat hrozné věci. Zjevuje se mu  Delbert Grady, předchozí správce hotelu (Philip Stone), který, jak to tak vypadá, zabil celou svou rodinu. Dannymu se zjevují hlavně dvě malé mrtvé holčičky. V té chvíli už ale není jen ve snech a vizích, proměna zasáhla i reálný život: otec zhrubl a rozhodne se, prý pod vlivem duchů, zabít svou ženu. Začíná klasická hororová zápletka, ve které nejde o nic menšího, než o život.   

Nutno dodat, že to vše se odehrává v překrásných interiérových i exteriérových kulisách a že děj mocně doplňuje velmi netradičně komponovaná hudba, která se v dramatických momentech prakticky zcela vytrácí a zlověstné ticho nahání ještě větší děs a hrůzu...  

Obsazení

Režie

Stanley Kubrick 

Předloha

Stephen King 

Scénář

Stanley Kubrick, Diane Johnson.

Kamera

John Alcott 

Hudba

Wendy Carlos 

Hrají

Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatman Crothers, Barry Nelson, Philip Stone, Joe Turkel, Anne Jackson, Tony Burton, Lia Beldam, Vivian Kubrick, Billie Gibson, Lisa Burns, Louise Burns, Barry Dennen. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC