Osudový dotek

Další z řady filmů o cestování v čase si tentokrát pohrává v originálním názvu s teorií efektu motýlích křídel (angl. The Butterfly Effect), tedy efektu, při němž sebemenší pohyb nebo detail dokáže spustit řetězec dalších reakcí. V případě Osudového doteku jde o snahu změnit svou minulost.

Hlavní hrdina, mladý student fyziky, Evan Treborn (Ashton Kutcher) v dětství trpěl výpadky paměti, a tak si začal psát deník. Později zjišťuje, že právě prostřednictvím svých zápisků se může vrátit do minulosti a své traumatické zážitky změnit, upravit si svou minulost tak, aby se už nikdy nemusel vzdát své životní lásky Kayleigh Millerové (Amy Smart). Každičká sebemenší změna se však odrazí také v budoucnosti, a tak je Evan nucen vracet se opakovaně, dokud všechno nedostane ten správný řád. 

Osudový dotek je velmi působivým sci-fi se skvělými efekty. Vizuální propojení současného univerzitního světa studenta fyziky a cest do minulosti tvůrci vyřešili velmi efektně, přesto nenásilně, takže divák není zahlcen přetechnizovanými vychytávkami, jak tomu bývá u jiných sci-fi snímků s podobnou tematikou. Také herečtí představitelé jsou ve svých rolích výborní, zvláště Ashton Kutcher a Amy Smart tvoří skvělou dvojici. Film má však i své slabší místo, neustálé vracení se zpět možná zamotalo hlavu i samotným tvůrcům, takže mohou vyvstat menší zádrhele, jak je možné, že vše běží tak hladce, ale celkově jde o více než povedené sci-fi, které díky kameře a také hudbě rozhodně nezklame ani příznivce jiných žánrů. 

Obsazení

Režie

Jonathan Mackye Gruber, Eric Bress.

Scénář

Jonathan Mackye Gruber, Eric Bress.

Kamera

Matthew F. Leonetti

Hudba

Michael Suby

Hrají

Ashton Kutcher, Amy Smart, Melora Walters, Eric Stoltz, John Patrick Amedori, Elden Henson, Kevin G. Schmidt, Kevin Durand, William Lee Scott, Ethan Suplee, Logan Lerman, Jesse James, Cameron Bright, Callum Keith Rennie, Sam Easton, Tara Wilson, Magda Apanowicz, Kevan Ohtsji, Camille Sullivan, Kimani Ray Smith, Kendall Cross, Jesse Hutch, John B. Lowe, Meilani Paul, Irina Gorovaia.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC