Někdo to rád horké

Nesmrtelná klasika filmového plátna Někdo to rád horké (angl. Some Like It Hot) z roku 1959 se stala kultovní gangsterkou, ale také komedií s neuvěřitelně hbitými a vtipnými dialogy. Diváci si tento film zamilovali okamžitě a dodnes patří k nejoblíbenějším americkým komediím z konce padesátých let. Svou roli v tom jistě hraje herecké obsazení, nezapomenutelné je především pánské duo v sukních – Tony Curtis a Jack Lemmon – ale hlavně se zde v jedné ze svých nejslavnějších rolí představila neodolatelná Marilyn Monroe.

Děj se odehrává v roce 1929, za časů prohibice, kdy se v Chicagu stal nechvalně slavný valentýnský masakr. Střetu dvou mafiánských klanů byli přítomni i dva muzikanti, kteří jako nechtění svědkové vraždění prchají na Floridu s dívčím jazzovým orchestrem. Aby unikli mafiánským bossům, přestrojí se za ženy a snaží se zapadnout mezi rozverné dívky. Kdyby tak pánové tušili, do jaké pasti se dostanou. Představa několika týdnů mezi mladými krásnými ženami je sice lákavá, ale že Florida láká i mafii a pořádají si zde své srazy, to by je nikdy nenapadlo. A tak se roztáčí kolotoč plný bláznivých útěků, honiček, briskních dialogů a skvělé hudby. Nesmí však chybět ani žhavá love story, a tak si Tony Curtis a Marilyn Monroeová šťastně padnou do náruče (ať jsme chudí, jen když se milujeme), a ve stejnou chvíli stařičký milionář spokojeně startuje motorový člun a odváží si Jacka Lemmona, který se mu marně snaží vysvětlit, že není tím, za co je považován. „Ale já jsem chlap“, volá nakonec nešťastně a strhává si už tak dost pošramocenou paruku. „Nikdo není dokonalý“, odvětí stařík klidně se stále stejně nadšeným úsměvem. Geniální filmový závěr.

Tento film můžete vidět jednou nebo desetkrát, ale stejně se budete vždycky smát a již předem se těšit na kaskádu převlekových situací, které Tony Curtis i Jack Lemmon zvládají s hereckou bravurou, v níž je správná míra erotického podtextu, nikdy však nepříjemná lascivnost. A obdivovat budete jako vždy neskonale půvabnou Marilyn Monroe, projevující svůj ženský temperament a nadání pro komiku s nasazením, které ani po létech nemůže nechat žádného muže chladným. 

Obsazení

Režie

Billy Wilder

Scénář

Billy Wilder, I. A. L. Diamond.

Kamera

Charles Lang

Hudba

Adolph Deutsch

Hrají

Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon, George Raft, Pat O'Brien, Joe E. Brown, Nehemiah Persoff, Joan Shawlee, George E. Stone, Mike Mazurki, Grace Lee Whitney, Tom Kennedy, Bert Stevens, Paul Frees, Arthur Tovey.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC