Nedotknutelní

Jeden z nejpůsobivějších příběhů čerpajících svou sílu z toho, že hlavní protagonisté díky náhodnému setkání poněkud promění své životní způsoby.

Philippe (François Cluzet) je bohatý, vzdělaný, kultury-milovný šlechtic, ovšem je celoživotně upoután na vozík, protože má ochrnuté všechny končetiny. Na konkurzu, který má vybrat Philippovi nového asistenta, se objevuje i podivný černošský týpek Driss (Omar Sy) – z vězení právě propuštěný mladík, který celý život prožil na předměstí, proto si na něj s nějakými představami o lítosti a starostí o bližního moc nepřijdete. Jeho heslo je nevrátit se zpátky do kriminálu a pokud možno legálně vydělat nějaký prachy. Jenže Phileppe je už celý podrážděný ze všech těch moudrých a dojemně pozorných lidí kolem něj, kteří se štítí vytřít mu zadek, ale dělají to a ještě se přitom usmívají. Právě tato frustrace z pokrytecké starostlivosti jej nakonec přivede k šílenému kroku – mezi všemi adepty si vybere právě Drisse. Hůř už si asi opravdu vybrat nemohl.

Začíná tak příběh, který se zpočátku točí mezi různými podobami neporozumění a svého druhu pohrdání. Philippe prostě není s to pochopit divoký svět hip hopu, vulgarity, násilí; Drissovi zase připadají všechna ta koncertní představení symfonických orchestrů jako absolutní nuda. Oba dva ale začínají cítit, že na tom, jak žije život ten druhý, něco je. A tak se postupně sbližují a začínají jeden druhému rozumět.

Nedotknutelní ale nejsou jen příběhem ústřední dvojice, do filmu je vložena i celá řada epizodických příběhů a jejich postavy se podílejí na svěží atmosféře klasicky vyprávěného filmu. Excelentní je neúspěšné flirtování mezi Drissem a lesbičkou, Philippovou sektretářkou Magalií, kterou s nonšalancí a půvabem hraje Audrey Fleurotová, stejně jako odstup měnící se v přátelství, které vzniká mezi Drissem a Yvonne (Anne Le Ny), Philippovým majordomem i zpovědnicí v jednom.

Driss by mohl s Philippem spokojeně žít v luxusu a bohatství, zasvěcovat jej do tajů situačních vtípků a sám se přitom mohl učit malovat, je ale přece jen klukem z předměstí, a tak jej jeho minulost dožene a on se musí vrátit, aby se postaral o svého mladšího bratra. Neopouští ovšem Philippa definitivně  – když se objeví další záchvat nemoci, Driss se vrací a bere Philippa na poslední projížďku – doveze jej do restaurace, kde by se měl setkat s dívkou, které do této chvíle jen psal dopisy a bál se s ní kvůli svému postižení setkat...     

Obsazení

Režie

Olivier Nakache, Eric Toledano

Scénář

Olivier Nakache, Eric Toledano 

Kamera

Mathieu Vadepied 

Hudba

Ludovico Einaudi 

Hrají

François Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny, Audrey Fleurot, Clotilde Mollet, Alba Gaïa Kraghede Bellugi, Cyril Mendy, Emilie Caen, Sylvain Lazard, Benjamin Baroche, Antoine Laurent, Grégoire Oestermann, Salimata Kamate, Joséphine de Meaux, François Bureloup, Thomas Solivéres, Nicky Marbot, Jean-François Cayrey. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC