Na samotě u lesa

Česká filmová klasika z dílny osvědčené dvojce Svěrák – Smoljak, které se jako režisér ujal Jiří Menzel, se stala bezmála během čtyř desetiletí kultovní záležitostí. Kdo by neznal dědu Komárka, coby meteorologického klasika s hláškou: Chčije a chčije. Kdo by si dělal starosti s blechami u psů, vždyť to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou. Jednoduše na českém venkově je ale krásně.

Manželé Oldřich (Zdeněk Svěrák) a Věra (Daniela Kolářová) Lavičkovi se rozhodnou, že si najdou svou malou víkendovou oázu klidu mimo Prahu někde v pěkné chaloupce. Známí jim doporučí chalupu na samotě u lesa, která by potřebovala opravit, ale je v krásném místě a za dobrý peníz. Má to však jeden háček, její majitel, pan Komárek (Josef Kemr), je stále živ a zdráv, a ač stále tvrdí, že na jaře už nezaseje, kravku prodá a odstěhuje se za synem na Slovensko, k odchodu se až tak nemá a chalupu Pražákům hned tak neprodá. Oldřich a děti jsou však nadšení, proto si pronajmou aspoň jednu místnost na léto, aby si vše řádně vyzkoušeli. Čekají je kouzelné prázdniny s dědou, který je svérázným vesnickým samorostem a který jim brzy, i když si to příliš nechtějí přiznat, přiroste k srdci. 

Film Na samotě u lesa v tom nejlepším slova smyslu v české kultuře zlidověl. Často se o něm hovoří jako o komedii, neb Svěrák se Smoljakem zúročili své chalupářské zkušenosti a s typicky cimrmanovskou ironií si utahují z měšťáků, kteří za normalizace houfně utíkali z měst za zdravějším a klidnějším životem. Film však nenabízí jen vtipné scénky a repliky, jež dnes zná snad každý, ale je to také jímavý příběh o sbližování naprosto odlišných lidí.  Vždyť kdo by si nezamiloval idylickou krajinu, chalupu pod lesem a nezapomenutelného Josefa Kemra v roli dědy Komárka, jak poslouchá odpoledne s kotlem kávy pohádky z rádia. 

Obsazení

Režie

Jiří Menzel

Scénář

Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak.

Kamera

Jaromír Šofr

Hudba

Jiří Šust

Hrají

Josef Kemr, Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová, Marie Hradilková, Martin Hradilek, Ladislav Smoljak, Naďa Urbánková, Jan Tříska, Zdeněk Blažek, Alois Liškutín, František Řehák, Václav Trégl, Vlasta Jelínková, Oldřich Vlach, František Kovářík, Míla Myslíková, Eugen Jegorov, Miloslav Štibich, Petr Brukner, Jaroslav Vozáb, Karel Fiala, Karel Hovorka st., Rudolf Kalina, Miloš Šustr, Jan Waldmann, Alois Vachek, Karla Chadimová, Vlastimil Brodský, Miloň Čepelka, Jaroslav Weigel.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC