Motýlek

Když se řekne vězeňská tématika, automaticky se dnes ozve Vystoupení z věznice Shawshank, či Zelená míle. Dávno před nimi ale vznikl film, který si zaslouží být v této společnosti stejně, protože právě s těmito snímky, přidáme-li ještě Frajera Luka, představuje asi to nejlepší v dějinách kinematografie, co bylo z vězeňského prostředí převedeno na filmové plátno.

Už sám příběh si o to říkal. Vychází ze skutečných příběhů Henriho Charrièra (aspoň to tak sám tvrdí jako autor stejnojmenné knihy). Ten byl francouzskými úřady za vraždu poslán do skutečného pekla na zemi – na Ďábelské ostrovy ve Francouzské Guyaně. Zde se tento vězeň, který pro svou touhu po svobodě i tetování získal přezdívku Motýlek, snaží za každou cenu dostat pryč, i když ví, že každý pokus o útěk se tvrdě trestá.

 Nakonec se mu to přece jen... ale to už předbíhám. Film čerpá z několika výjimečných kvalit. Za prvé se scénáristé pokusili zachovat čistý, až dokumentaristický styl předlohy, proto i tady jsou vězni vystavováni skutečnému peklu, od žraloků až po havěť nejrůznějšího typu. Silný motiv titulního hrdiny je prokomponován i s hudební složkou, ale co jej povyšuje do úplně jiného levelu, je herecký výkon Steva McQueena. Ten vypadá, jako kdyby peklem věznice opravdu prošel, působí zcela věrohodně, dokonce i skok z útesu nenechal skočit dubléra a do vln se vrhl sám. Ale, jak už to tak bývá, nejlepší je, když jsou na to dva. V Motýlkovi hlavní postavě skvěle sekunduje, nebo ji spíše doplňuje odsouzený padělatel Louis Dega zahraný snad ještě s větším mistrovstvím Dustinem Hoffmanem. Tento zdánlivě neviditelný muž v tlustých brýlích, kvůli nimž musel Hoffman nechat vyrobit speciální čočky, aby na natáčecím place vůbec něco viděl, je dokonalým katalyzátorem Motýlkových snah. Je s ním u každého pokusu, kryje jej nebo prostě jen stojí vedle něj. Motýlek je skutečně nadčasovým příběhem o lidské touze po svobodě,kterou nelze za žádných okolností vymýtit.

Obsazení

Režie

Franklin J. Schaffner 

Předloha

Henri Charrière 

Scénář

Dalton Trumbo, Lorenzo Semple Jr.. 

Kamera

Fred J. Koenekamp 

Hudba

Jerry Goldsmith 

Hrají

Steve McQueen, Dustin Hoffman, Victor Jory, Don Gordon, Anthony Zerbe, Robert Deman, Woodrow Parfrey, Bill Mumy, George Coulouris, Ratna Assan, William Smithers, Val Avery, Gregory Sierra, Vic Tayback, Mills Watson, Richard Farnsworth, Dalton Trumbo, Len Lesser, Peter Brocco, John Quade, Ron Soble, Barbara Morrison, Don Hanmer, E.J. André, Richard Angarola, Fred Sadoff, Allen Jaffe, Liam Dunn. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC